21
Wt, Wrz
26 New Articles

Czy wiesz, czego potrzeba, by żyć z umiarem? Odpowiedzi mogą Cię zaskoczyć

NAWYKI
Posłuchaj
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Może trudno nam to dostrzec, ale w ciągu ostatnich trzydziestu lat przeszliśmy proces bardzo dynamicznego rozwoju. Zamieniliśmy puste półki z octem na hipermarkety, gdzie potrzeba sporo czasu, żeby znaleźć odpowiedni ketchup. Nagle okazało się, że musimy nauczyć się radzić sobie z przesytem. Dotyczy to nie tylko nadmiaru dóbr materialnych, ale też nadmiaru bodźców i informacji, które nas przytłaczają.

 

Musimy chronić się przed nadmiarem

Choć to przejście odbyło się w sposób bardzo naturalny, bo do lepszych warunków życia dość łatwo się przyzwyczaić, to jednak trzeba zdać sobie sprawę z tego, że nadmiar ma swoje negatywne konsekwencje. W takich warunkach warto wyjąć z lamusa trochę zapomnianą cnotę umiarkowania.

Mam wrażenie, że nawet samo słowo “cnota” zostało trochę zapomniane. A przecież rozwijanie cnót pozwala nam zwyczajnie być szczęśliwymi i spełnionymi ludźmi. Jedną z podstawowych cnót, która od wieków ceniona jest we wszystkich kulturach na całym świecie, jest właśnie umiarkowanie. Celem pielęgnowania tej cnoty jest ochrona przed nadmiarem i pomoc w radzeniu sobie z destrukcyjnymi pokusami, które utrudniają osiągnięcie założonych celów. Pomaga nam to zachować zdrowy balans w środowisku, w którym nieustannie musimy wybierać rzeczy rzeczywiście ważne spośród tysięcy bombardujących nas pilnych zadań, spraw i dóbr konsumpcyjnego społeczeństwa. 

Chciwe patrzenie na świat i otaczające bodźce ma to do siebie, że zdaje się rosnąć w miarę jedzenia i nigdy nie daje się do końca zaspokoić. Łatwo popaść w uzależnienie i w spiralę nakręcających się niespełnionych pragnień. Właśnie przed takim stanem ma nas chronić cnota umiarkowania. Jak można ją kształtować? Warto przyjrzeć się powiązanym z nią umiejętnościom i cechom, które warto w sobie wzmacniać.

 

Przebaczenie i miłosierdzie

Choć nie wydaje się to oczywiste, przebaczenie pomaga rozwijać cnotę umiaru. W jaki sposób? Dzięki przebaczeniu ograniczamy gromadzący się w nas autodestrukcyjny gniew oraz uczymy się akceptować słabości i niedociągnięcia innych, co pomaga nam przyjmować niedoskonałości świata i godzić się na to, że nie wszystko idzie po naszej myśli. 

Nagromadzony gniew może wybuchać w sposób nieadekwatny w zupełnie niespodziewanych momentach i sytuacjach. Ogranicza on możliwość trzeźwej oceny sytuacji i może popychać nas do działań, które przyniosą dla nas negatywne konsekwencje. Przebaczenie pozwala nam – pomimo ran – iść dalej, nie skupiać się obsesyjnie na krzywdzie, ale na wyzwaniach, które sami będziemy przed sobą stawiać.

 

Pokora i skromność

Te cechy już bardziej kojarzą się z umiarem. Nie chodzi oczywiście o brak poczucia własnej wartości i poniżanie się, ale o umiejętność zachowania dystansu do swoich osiągnięć i zdolności. Jest to umiejętność dostrzegania zarówno swoich mocnych stron, jak i swoich wad i niedociągnięć. Człowiek skromny pozwala, aby jego osiągnięcia mówiły same za siebie, dostrzega osiągnięcia innych, docenia ich starania, co pomaga mu nie skupiać się tylko na sobie i swoich potrzebach, ale może też być motorem i inspiracją do rozwoju nowych umiejętności. Skromność i pokorę można kształtować poprzez szczerą ocenę własnych działań i zachowań, pytanie innych o opinię, otwarte przepraszanie za popełnione błędy i szczere komplementowanie innych.

 

Roztropność

Kształtowanie tej cechy polega na uczeniu się racjonalnego podejmowania decyzji i osiągania celów. Osoba roztropna nie podejmuje zbędnego ryzyka, bierze pod uwagę konsekwencje swoich działań, nie działa impulsywnie i pamięta o swoich nadrzędnych celach także przy realizacji bieżących zadań. Roztropność pomaga spojrzeć na swoje pragnienia z dystansem i wybierać to, co nam służy. Cechę tę rozwija się przede wszystkim przez regularną refleksję nad celami i konsekwencjami swoich działań i unikanie podejmowania decyzji pod wpływem silnych emocji.

 

Samokontrola

Samokontrola jest niezbędną składową cnoty umiarkowania. Dzięki niej możemy kontrolować swoje automatyczne zachowania i pożądliwości, żeby móc osiągnąć cel lub spełniać określone standardy. Samokontrola nie tylko pomaga unikać zachowań niepożądanych lub szkodliwych, ale też pomaga podejmować aktywność i działać mimo pojawiających się trudności. Cechę tę można rozwijać poprzez podejmowanie małych wyzwań, ograniczanie wystawiania się na pokusy, prowadzenie regularnego i zdrowego trybu życia czy podejmowanie ćwiczeń fizycznych.

Jeśli chcemy osiągać cele, czuć się spełnionymi i szczęśliwymi ludźmi, to nie ma innej drogi niż zaprzyjaźnienie się z cnotą umiarkowania. Inaczej utoniemy w sprzecznych pragnieniach i poczuciu permanentnego niezaspokojenia.

 

 Posłuchaj na Apple Podcast

 Posłuchaj na Google Podcast

 Posłuchaj na Spotify


You don`t have permission to comment here!