29
Pn, Lis
16 New Articles

Biskup Piotr Jarecki w 2012 r. z miejsca stał się dla wielu uosobieniem słów “skandal” i “upadek”. Stał się znany niemal jedynie z przekazów medialnych. Potem, po całej burzy medialnej związanej z jego wypadkiem samochodowym spowodowanym pod wpływem alkoholu, o biskupie zrobiło się cicho.

Fanpage „Zdelegalizować coaching i rozwój osobisty” przez kilka lat istnienia na Facebooku uzbierał ponad 150 tysięcy polubień. Jak to możliwe, że strona, skupiająca przeciwników z pozoru niewinnego tematu, zebrała więcej like’ów niż fanpage Polskiej Akcji Humanitarnej, twórców popularnej akcji Pajacyk, który ma na koncie niewiele ponad 100 tysięcy? I zasadnicze pytanie: czy rozwój osobisty rzeczywiście należy zdelegalizować?

Czy nam się to podoba czy nie, każdy z nas ostatecznie musi komuś wierzyć. Nie jesteśmy w stanie wszystkiego sami sprawdzić, zbadać, poznać, zrozumieć. W spokojnych czasach ludzie opierają swoje przekonania na ugruntowanych autorytetach instytucjonalnych, które zbierają wiedzę i doświadczenie pokoleniowe. W czasach kryzysu sprawdzone reguły przestają działać i instytucje tracą swój status.