21
Wt, Wrz
26 New Articles

Jak tam Twój wewnętrzny gremlin? Przestałeś się go bać?

TOŻSAMOŚĆ
Posłuchaj
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Strach przed wystąpieniami publicznymi jest wymieniany w wielu badaniach jako “numer 1” na liście sytuacji, których najbardziej się boimy. Co ciekawe, śmierć bywa wymieniana nawet na 5. miejscu! Kolejne wysoko notowane pozycje to m.in.: porażka, podejmowanie decyzji, zmiana pracy, starość, utrata kogoś bliskiego czy prowadzenie auta.

 

Lęki są wyuczone

Lista rzeczy, których się boimy, jest długa. Jeśli masz odwagę, stwórz własną, bo już za chwilę będziesz mógł zmienić perspektywę patrzenia na te lęki.

Niesamowicie uwalniająca była dla mnie informacja, że lęki na ogół nie mają podłoża psychologicznego. One mają podłoże pedagogiczne! Co to właściwie oznacza? Otóż Ty i ja większości lęków się wyuczyliśmy. A to z kolei oznacza, że można się nauczyć patrzenia na nie inaczej – by widzieć w nich nie tyle przeszkodę, co po prostu fakt życia.

 

Trzy poziomy lęków

Według Susan Jeffers, autorki książki „Nie bój się bać”, wyróżniamy trzy poziomy lęków. Na pierwszym znajduje się wszystko to, co może się wydarzyć: śmierć, kalectwo, choroba, wojna etc. Drugi poziom dotyczy stanów umysłu. Przykładem może być lęk przed sukcesem, przed porażką, przed skrzywdzeniem, przed utratą twarzy itd. Z kolei trzeci poziom lęków to źródło i rdzeń wszystkich strachów. Coś, co blokuje przed działaniem. Coś, co zamyka nas w środku, zamiast pozwolić rozbłysnąć na chwałę Bożą. Ten lęk brzmi…

 

„Nie mogę sobie z tym poradzić”

Zakładam, że nie tego oczekiwałeś… Ale przyjrzyj się swojej liście lęków, a jeśli jej nie zrobiłeś, to zerknij na pierwszy i drugi poziom lęków, ponieważ można je sprowadzić do wspólnego mianownika:

  • Nie poradzę sobie z chorobą…
  • Nie poradzę sobie z pomyłką...
  • Nie poradzę sobie z utratą pracy…
  • Nie poradzę sobie ze starością…
  • Nie poradzę sobie z tym, że zrobiłem z siebie idiotę
  • Nie poradzę sobie z utratą pieniędzy.

 

Działam i mnie to jara!

Właśnie takie zdanie zapisałem sobie w pokoju. Działam, bo wiem, że sobie poradzę. Wiem, że to prawda. Byłem w jednej czy drugiej trudnej sytuacji i sobie poradziłem. A nawet jeśli coś nie wyszło, to dziś żyję, działam i ciągle otwierają się przede mną nowe możliwości.

A Ty, gdybyś wiedział, że sobie poradzisz, to co byś zaczął robić? Zapewne słyszałeś takie pytanie nie raz… Być może nawet ono Cię złości, ale zwróć uwagę, że każdy człowiek czegoś się boi. Każdy ma swojego stracha. Każdy ma gremliny, taką małą „mendzię” która ględzi: “nie uda ci się”, “nie dasz rady”, “co pomyślą sobie inni?”. Te „mendzie” w każdym z nas mają pewną wspólną cechę – ŁŻĄ jak pies!

Jest też dobra wiadomość. Można to ględzenie zwalczać i z czasem zniwelować jego siłę oddziaływania. Zwróć uwagę, że te gremliny to tak naprawdę dialog wewnętrzny, który jest nieasertywny, a wręcz przemocowy i skierowany przeciwko Tobie. 

 

Poskrom Gremlina

Oto kilka kroków, które pomogą Ci poskromić gremlina:

1. Uznaj, że jest – nie ma sensu go negować, on po prostu jest.
2. Zastanów się, przed czym gremlin chce cię ochronić? On ma coś pozytywnego dla Ciebie – odkryj, co to jest.
3. Znajdź zdanie/afirmację/sentencję, która będzie Cię wspierała na drodze Twoich działań. I zamiast karmić się kłamstwami gremlina, zacznij się karmić asertywną wysokoenergetyczną dietą ustawioną przez samego siebie w sposób świadomy, gdzie Twoje własne myśli i przekonania dadzą Ci energię, by żyć!

Punkt trzeci jest niezwykle istotny, ponieważ (jak już kiedyś pisałem): “Myśli wpływają na uczucia. Uczucia na działania. Działania na wyniki!”. Słabe myśli to słabe wyniki. Mocne, wspierające myśli to rezultaty jakich pragniesz!

 

Zamiast podsumowania

Prawda nr 1:

Dopóki żyjesz i się rozwijasz, będziesz odczuwać strach. Jeśli żyjesz i niczego się nie boisz, to zaczyna mnie ciekawić, czy naprawdę żyjesz.

Prawda nr 2:

JEST TYLKO JEDEN SPOSÓB NA POZBYCIE SIĘ LĘKU PRZED ZROBIENIEM CZEGOŚ

- IDŹ I TO ZRÓB

Prawda nr 3:

Dbanie o dobre myśli jest jak codzienny prysznic. Jeśli nie będziesz go brał, to po kilku dniach będzie śmierdzieć nie do zniesienia.

Prawda nr 3a:

Zaczniesz cuchnąć i choć Ty nie będziesz tego czuł, to wszyscy inni tak… Niestety nikt Ci tego raczej nie powie, by Cię nie urazić. Więc lepiej nie czekaj na impuls z zewnątrz i weź mentalny prysznic!

A wszystko to ponieważ…

Prawda nr 4:

„To czego boimy się najbardziej, jest przeważnie tym, co właśnie powinniśmy zrobić.” (Ralph Waldo Emerson, amerykański poeta i filozof)

O takim działaniu będziemy mówić 13 marca na naszej konferencji z cyklu "Powołani do Przywództwa". Serdecznie zapraszam! Szczegóły poniżej.

 


You don`t have permission to comment here!