24
So, Paź
38 New Articles

Decyzja o Twojej samoocenie należy tylko do Ciebie!

TOŻSAMOŚĆ
Posłuchaj
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jakie jest Twoje poczucie własnej wartości? Wysokie czy niskie? Dobrze o sobie myślisz? Lubisz siebie? Czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd się bierze poczucie własnej wartości? Gdybyś na skali od 1 do 10 miał wskazać poziom poczucia własnej wartości, to ile by wyniosło? Zanim zaczniesz czytać dalej, zastanów się i podaj sam dla siebie, na ile się oceniasz…

 

Co ono Ci robi?

Obniżone poczucie własnej wartości może powodować w Twoim życiu bezwład decyzyjny lub kompletny brak decyzji, ogólną niechęć do decydowania, strach przed zabieraniem głosu, negatywne często uporczywe myśli na swój temat, a nawet agresję w kontaktach z innymi oraz nadużywanie alkoholu i innych używek.

 

Skąd się to wzięło?

W skrócie: Ty, rodzice, środowisko, w którym dorastałeś, pierwsza praca, wszelkie niepowodzenia w czasie dorastania, a nawet społeczeństwo przez całe Twoje życie ciężko harowaliście, abyś Ty mógł „cieszyć się” niskim poczuciem wartości. Porażki wytworzyły w Tobie przekonania, przekonania wpłynęły na myśli, myśli na uczucia, uczucia na to, jak działasz, a to, jak działasz wpłynęło z kolei na wyniki, jakie osiągasz. Te ostatnie wpływają bardzo skutecznie na twoje przekonania. I kręcimy od początku ten kołowrotek, który przypomina niekończącą się spiralę, lecącą w dół: przekonania → myśli → uczucia → działania → wyniki.

 

Zmiana

Czy wiesz, że poczucie własnej wartości, jak sama nazwa wskazuje, to tylko poczucie? Jest to odczucie, które można zmienić. Chcę się podzielić z Tobą dwoma ćwiczeniami, które pomagają mi lepiej o sobie myśleć. 

Najpierw przywołaj w pamięci obraz niemowlaka. Może sam masz maluszka w domu albo komuś bliskiemu niedawno się urodził. Będzie Ci łatwiej. Jaką wartość ma to dziecko w Twoich oczach? Oceń w skali od 1 do 10. Czy bardzo się pomylę jeśli założę, że dziecku dałeś 9 albo 10? A ile dałeś sobie na początku tego tekstu? Zakładam, że między 4 a 7, przy czym 7 to całkiem nieźle. Skąd ta różnica? Przecież dziecko nie ma żadnych osiągnięć. Jest całkowicie zależne od innych. Właściwie je, śpi i robi w pieluchy. Skoro malucha oceniamy tak wysoko, to czy siebie nie powinniśmy oceniać lepiej?

To, jak siebie postrzegasz, nie determinuje Twojej wartości. Wyobraź sobie, że rozmawiasz ze mną twarzą w twarz. W pewnym momencie wyjmuję z kieszeni banknot o nominale 500 zł i mówię: „to dla Ciebie”. Nie ma tu podstępu. Weźmiesz? Jeśli jesteś normalny, to zakładam, że tak. A gdybym ten banknot złożył na pół – wciąż wziąłbyś go? Zakładam, że tak. A gdybym upuścił go na ziemię i podeptał, wziąłbyś go? Wciąż zakładam, że tak. Dlaczego? Niezależnie od tego, co zrobię z tym banknotem, przez co on przejdzie, jego wartość jest wciąż taka sama. Podobnie jest z Tobą, ze mną i z każdą osobą na tym świecie – mamy różne historie, czasem przechodzimy piekło, bywa, że sami je sobie zgotujemy, ale nie zmienia to naszej wartości. To Bóg nas stworzył i nic ani nikt nie może odebrać nam godności czy poczucia własnej wartości.

 

Bóg, który się myli...

Kiedy Bóg stwarzał ziemię, rośliny, zwierzęta, mówił, że są dobre. Kiedy stworzył człowieka powiedział, że jest bardzo dobry (por. Rdz 1). Skoro Bóg stwierdził, że to, co stworzył, jest bardzo dobre, to dlaczego stworzenie, czyli my, ludzie, twierdzimy, że tak nie jest…? Czy Bóg się myli? A może jest kłamcą? Jeśli Wszechmogący jest jednak miłosierny i wszechmocny, to znaczy, że to Ty i ja mylimy się kiedy zaniżamy swoją samoocenę i chyba trochę naszego Stwórcę obrażamy...

 

Wysokie standardy

Na naszą samoocenę wpływają nasze czyny, wybory i osiągnięcia. Czy planujesz w życiu to, co chcesz osiągnąć? Jeśli nie wiesz dokąd zmierzasz, Twoja samoocena automatycznie spada. Zaplanuj czego chcesz od życia i po czym poznasz, że to osiągnąłeś, a będziesz miał i działania i wyniki. Wyniki wpłyną na przekonania i może uda się tą spiralę zakręcić jednak w górę…


You don`t have permission to comment here!