29
Pn, Lis
16 New Articles

Opis dzisiejszego odcinka będzie z kategorii: zadajemy Ci ważne pytania, a potem mówimy, że w właśnie ten film da Ci na te ważne pytania doskonałe odpowiedzi.

Uwaga, start: czy zdarza Ci się słuchać kogoś nieuważnie? Czy zdarzyło się kiedyś w Twoim życiu, że ktoś poczuł się przez Ciebie w rozmowie zlekceważony? Czy miewasz rozproszenia na modlitwie?

Dziś Michał wychodzi od opowiedzenia o swoich starych metodach sprzedażowych, gdy jeszcze pracował w handlu (to a propos kolejnego sofizmatu), ale przede wszystkim odpowiada na postawione wyżej pytania. Jako redakcja uważamy, że poszło mu całkiem nieźle.

 "Dziękuję" po japońsku oznacza "na tym nie koniec" – to wiele nam mówi o regule wzajemności. Co ciekawe, nie ma ona nic wspólnego z sympatią do drugiego człowieka. Po prostu – jeśli coś dostajemy, to chcemy się odwdzięczyć, ale... nie zawsze powinniśmy to robić.

Bohaterką tego odcinka Rozmów Kontrolowanych jest posłanka Małgorzata Prokop-Paczkowska, która wydaje się być książkowym przykładem dyskutanta, nie mającego najmniejszego zamiaru dochodzić w debacie publicznej do prawdy. Na przykładzie jej wypowiedzi, Michał pokazuje nam jak karykaturalne mogą być nasze dyskusje jeśli nie liczy się w nich prawda, która swoją drogą i tak z czasem wypłynie. Nie warto więc manipulować, bo możemy zrobić z siebie zwyczajnie pośmiewisko.

Prosisz kogoś o przysługę. Jak podnieść szansę spełnienia tej prośby do aż 94%? Jest to bardzo proste. To tylko jeden z "trików" opisywanych dziś przez Michała. Wraz z tym odcinkiem rozpoczynamy dla Was zgłębianie narzędzi społecznego wpływu. Ich znajomość może nas uchronić przed wszechobecnymi w naszej codzienności technikami manipulacji.

Moje argumenty są niewystarczające? W takim razie zaatakuję rozmówcę! Oto retoryczne barbarzyństwo, które jest naszym kolejnym sofizmatem. A jeśli chodzi o clou tego odcinka, wystarczy powiedzieć, że komunikacja niewerbalna odpowiada w 80 procentach za to, jak postrzega nas rozmówca. Warto więc byłoby nie garbić się, nie machać rękami, spojrzeć czasami rozmówcy w oczy i zastosować jeszcze parę innych "trików", o których mówi dziś Michał, o ile oczywiście chcemy być dobrze rozumiani oraz by ludzie, którzy z nami rozmawiają, chcieli porozmawiać raz jeszcze.

"Ktoś ma inne poglądy niż ja! Aaaaaa... to straszne! Trzeba go uciszyć – być może nawet przemocą". O tym mówi nam kolejny poruszany przez Michała sofizmat.

Po części zresztą przemoc w dyskusji jest tematem całości odcinka. Byłoby całkiem ciekawą opcją, gdybyś dyskutował o sprawach, które zgłębiłeś i nie jesteś ignorantem. Byłoby wspaniale, gdybyś trzymał swoje emocje na wodzy, umiał zrozumieć rozmówcę i wiedział kiedy odpuścić. To tylko niektóre zasady poruszone w tym odcinku. Wszystkie razem na pewno dadzą Ci szansę, by po prostu z ludźmi rozmawiać, a nie brać udziału w typowej słownej "naparzance". 

"To oczywiste, że Bóg istnieje. Jeżeli jest inaczej... udowodnij!". W dzisiejszym odcinku Michał Mokrzycki rozpoczyna od sofizmatu "argumentum ad ignorantiam", czyli takiego, w którym rozmówca odnosi się do niewiedzy. Sam odcinek traktuje jednak o tym, jak pracować z emocjami podczas dyskusji. Może powinniśmy je tłumić? Wszakże spokój i opanowanie są tak dobrze odbierane... Z drugiej strony może nie do końca warto je tłumić? Tego dowiecie się już z odcinka - zapraszamy! :)

 

"Dzisiejszy odcinek kosztuje jedyne 9,99 zł! Taka okazja nigdy się jeszcze nie zdarzyła!" – tak mógłby brzmieć opis odcinka, gdybyśmy zastosowali omawiany dziś przez Michała sofizmat. Oczywiście odcinek możesz obejrzeć za darmo, ale gdybyś chciał nas wesprzeć, to nie krępuj się.

Clou tego odcinka to "gadanie o pierdołach". Small talk może się wydawać mało znaczący i w sumie nie ma sensu robić o nim odcinka vloga dotyczącego retoryki i komunikacji międzyludzkiej. Michał udowadnia dziś, że absolutnie tak nie jest.

Vlog Michała Mokrzyckiego pt. "Rozmowa kontrolowana" traktuje o rozmowie i komunikacji. W kolejnym odcinku zmierzymy się z

  • sofizmatem rozszerzenia;
  • jak wytknąć swojemu oponentowi błędy logiczne w dyskusji;
  • czym są i jak działają emocje;
  • jak wykorzystać emocje w przestrzeni komunikacji;
  • czy sport może nam pomóc... w dyskusji?
  • o tym, jak modlitwa może wpłynąć na nas samych;
  • z... przytulaniem :)

 

Zapraszamy!

Więcej artykułów…