25
Pn, Paź
19 New Articles

"Ojciec, Strażnik Rodziny" – książka z życia wzięta

OJCIEC
Posłuchaj
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Wielu z nas, którzy mają dzieci, zastanawia się, jak być dobrym ojcem. Jak postępować, żeby nie stracić danego nam czasu z dziećmi? Jak je inspirować? Jak być dobrym wzorem, który będą chciały naśladować? Nie da się tego nauczyć z książek. Są jednak mimo to pozycje, które mogą nas w ojcowaniu inspirować. Jedna z nich w szczególny sposób będzie towarzyszyć w nowym kwartale użytkownikom naszego Planomaxa.

 

Potrzeba

Zapewne wielu z nas poszukiwało książki czy kursu pod hasłem “Jak być dobrym ojcem?”. Dziś chciałbym zwrócić Waszą uwagę na najnowszą książkę wydawnictwa Wardakowie “Ojciec, strażnik rodziny” Jamesa Stensona, bo moim zdaniem odpowiada ona na nasze ojcowskie potrzeby. Ta pozycja wiele wniosła do mojego życia, a dodam, że rodzicielstwo jest dla mnie ważną kwestią i przeszedłem parę kursów oraz przeczytałem sporo książek na ten temat. Książka jest elementem serii “Klasyka Wychowania”, w której znajdziemy pozycje mówiące o klasycznym modelu wychowania zgodnym z chrześcijańskim systemem wartości i niezamykające się jednocześnie na zmieniający się czy wręcz galopujący świat. 

 

Jeden z nas

Autor zdecydowanie nie jest wzięty z łapanki. Mandat do napisania książki daje mu wieloletnia praca z mężczyznami – ojcami borykającymi się z rodzicielskimi wyzwaniami. Jest mi w tym kontekście bliski i wpisuje się w działania ewangelizacyjne i formacyjne Drogi Odważnych. Jego praca pokazuje, że takie działanie ma sens. Nie ogranicza się tylko do teoretycznych rozważań czy przedstawiania wybranych, modnych teorii wychowania, ale jego rzeczywiste doświadczenie realnych ojcowskich trudności budzi zaufanie do niego samego i do przykładów zawartych w książce. 

 

Książka czy poradnik?

James Stenson napisał książkę w typowym, amerykańskim stylu mówcy. Jest to poradnik. Ale czy tylko? Siłą książki są liczne, konkretne przykłady prawdziwych ojców i ich problemów. Jednocześnie pełna jest ona dowodów na to, że zaangażowane i odpowiedzialne ojcostwo pozwala na świadome pokonywanie rodzicielskich wyzwań. Pokazuje również, że siłą napędową rodziny jest wspólne działanie matki i ojca jako jednego, zgranego zespołu, który razem może naprawdę wiele. Dobrym zabiegiem jest także analiza i rozkładanie na czynniki pierwsze opisanych prawdziwych sytuacji rodzinnych. 

 

Waga bycia ojcem

Stenson praktycznie na każdym kroku przypomina nam, że rola ojca w rodzinie i – co za tym idzie – w wychowaniu dzieci, jest kluczowa. Uczestnictwo w ważnych sprawach rodzinnych, panowanie nad domową organizacją czasu czy po prostu aktywne interesowanie się dziećmi i ich sprawami to wartości, na które autor wskazuje jako na zadania ojca. Nie mniej ważne wydaje się też kształtowanie charakteru czy wyznawany świat wartości, który chcielibyśmy dziecku przekazać.

Na Drodze Odważnych chcemy wzrastać razem także jako ojcowie. Dlatego treści z książki “Ojciec, strażnik rodziny” prezentować będziemy w formie filmów inspiracyjnych w nowym cyklu na grupie facebookowej “Odważni Ojcowie” w ramach formacji oferowanej w Planomax`ie na drugi kwartał tego roku. Jeżeli jeszcze nie masz tego narzędzia, jest to odpowiedni moment, żeby się w nie zaopatrzyć i zacząć korzystać z formacji, która daje wzrost w ojcostwie.

Książkę można nabyć tutaj. Jest ona wydana pod patronatem Drogi Odważnych.

 


You don`t have permission to comment here!