28
Cz, Sty
26 New Articles

Moje ojcostwo z perspektywy czasu mogę porównać do rozgrywania partii szachowej. Mamy dwóch graczy i nie wiadomo jak się potoczy rozgrywka. Są debiuty, ataki, obrony, czasem roszada, a w konsekwencji kończy się szachem i matem. Ale czy zawsze?

To, o czym teraz przeczytasz, chciałbym „wyssać z mlekiem matki”, albo chociaż przeczytać gdy byłem nastolatkiem. Niestety tak się nie stało. Za to ty możesz wykorzystać nową wiedzę i pomóc już teraz swoim dzieciom wypracować nowe konstruktywne postawy w ich życiu.

 

“Grałem z lepszymi”

Czy wiesz, że najlepszy obecnie polski piłkarz jako młodzik, pomimo talentu, nie był wybitny? Mój brat, który śledzi piłkę nożną, obserwował grę Lewego z czasów jego młodości i stwierdził, że sam grał z lepszymi od niego… Zastanawiające, nieprawdaż? Powstaje zatem ważne pytanie: co takiego się stało, że naturalnie lepsi, bardziej utalentowani zawodnicy nie osiągnęli tego, co osiągnął Robert Lewandowski? Niezależnie od tego, co o nim sądzisz – czy go lubisz czy nie, facet na pewno zalicza się do najlepszej trójki zawodników w Europie. Wystarczy wspomnieć 5 goli w 9 minut w ligowym meczu Bayernu z Wolfsburgiem w 2015 r. – majstersztyk. Co on takiego ma, a czego nie mają inni? Co się stało, że z jednego z wielu, przemienił się w idola piłkarskiego dla wielu młodych ludzi? Czy jest to możliwe aby ten „boski pierwiastek” zaszczepić w swoich dzieciach? A może udałoby się i samemu podpiąć pod pewien styl bycia, myślenia, działania…?

Doceniaj wysiłek Twojego dziecka niezależnie od jego efektów. Każda ocena, jaką otrzymuje Twoje dziecko, nie determinuje jego przyszłości. Mówi jedynie o tym, jakie jest konkretnie w danym momencie. W ogóle nie mówi gdzie może być. Chwal i doceniaj pracę, jaką wkłada w swoją naukę, w zainteresowania, w treningi.