Moje ojcostwo z perspektywy czasu mogę porównać do rozgrywania partii szachowej. Mamy dwóch graczy i nie wiadomo jak się potoczy rozgrywka. Są debiuty, ataki, obrony, czasem roszada, a w konsekwencji kończy się szachem i matem. Ale czy zawsze?
Ojców portret własny... Błędy, których nie możemy powielać
Jakie masz wspomnienie ojca? Jak wygląda twój emocjonalny spadek po nim? Niezależnie od tego, czy żyje, czy już nie…
Po pierwsze: nie oceniaj swojego dziecka!
To, o czym teraz przeczytasz, chciałbym „wyssać z mlekiem matki”, albo chociaż przeczytać gdy byłem nastolatkiem. Niestety tak się nie stało. Za to ty możesz wykorzystać nową wiedzę i pomóc już teraz swoim dzieciom wypracować nowe konstruktywne postawy w ich życiu.
“Grałem z lepszymi”
Czy wiesz, że najlepszy obecnie polski piłkarz jako młodzik, pomimo talentu, nie był wybitny? Mój brat, który śledzi piłkę nożną, obserwował grę Lewego z czasów jego młodości i stwierdził, że sam grał z lepszymi od niego… Zastanawiające, nieprawdaż? Powstaje zatem ważne pytanie: co takiego się stało, że naturalnie lepsi, bardziej utalentowani zawodnicy nie osiągnęli tego, co osiągnął Robert Lewandowski? Niezależnie od tego, co o nim sądzisz – czy go lubisz czy nie, facet na pewno zalicza się do najlepszej trójki zawodników w Europie. Wystarczy wspomnieć 5 goli w 9 minut w ligowym meczu Bayernu z Wolfsburgiem w 2015 r. – majstersztyk. Co on takiego ma, a czego nie mają inni? Co się stało, że z jednego z wielu, przemienił się w idola piłkarskiego dla wielu młodych ludzi? Czy jest to możliwe aby ten „boski pierwiastek” zaszczepić w swoich dzieciach? A może udałoby się i samemu podpiąć pod pewien styl bycia, myślenia, działania…?
Rozwój Twojego dziecka: po drugie – chwalić!
Doceniaj wysiłek Twojego dziecka niezależnie od jego efektów. Każda ocena, jaką otrzymuje Twoje dziecko, nie determinuje jego przyszłości. Mówi jedynie o tym, jakie jest konkretnie w danym momencie. W ogóle nie mówi gdzie może być. Chwal i doceniaj pracę, jaką wkłada w swoją naukę, w zainteresowania, w treningi.