25
Pn, Paź
19 New Articles

Władza i posłuszeństwo to kolejne elementy istotne w wychowaniu dziecka omawiane przez Stanisława Sławińskiego w książce „A jednak posłuszeństwo”. Często kojarzymy władzę z uciskiem. W ujęciu chrześcijańskim jest ona jednak służbą na rzecz drugiego. Wprowadza ład, a stawiając wymagania, tworzy przestrzeń do rozwoju. Posłuszeństwo mylimy nieraz z uległością, które jest biernym wyrzeczeniem się odpowiedzialności. Jednak prawdziwe posłuszeństwo zakłada wolność.

Pierwszy fragment książki „A jednak posłuszeństwo” Stanisława Sławińskiego mówi o dwóch modelach wychowawczych: autorytarnym oraz dialogicznym. Pierwszy został odrzucony, zaś drugi, mimo swych braków, jest obecnie promowany. Autor zachęca do połączenia obu modeli, by utrzymać autorytet rodzica, a jednocześnie szanować godność dziecka. Kolejna kwestia, poruszana w tym fragmencie książki, to sposób komunikowania. Mamy często tendencję do zalewania dziecka treściami. Konieczny jest jednak precyzyjny komunikat, który ułatwi dialog i oczyści atmosferę.

Chciałbyś, by Twoje dziecko potrafiło mówić "nie"? Nie wywieraj więc na nim presji, by na siłę dzieliło się tym, co posiada. Spełnianie cudzych oczekiwań nie jest dobrą drogą do bycia asertywnym w przyszłości. Z pewnością sam pamiętasz sytuacje z Twojego dzieciństwa, które wpływały na Twoje poczucie wartości. Masz wpływ na to, jak będzie to wyglądało u Twojego dziecka.

Tytuł kolejnej pozycji dla ojców, którą się zajmiemy, może brzmieć kontrowersyjnie, bo idzie pod prąd partnerskiego modelu wychowania. W nowym kwartale bierzemy na warsztat książkę "A jednak posłuszeństwo!" autorstwa męża, ojca, pedagoga, nauczyciela akademickiego Stanisława Sławińskiego. Filmy z komentarzem do poszczególnych fragmentów będą się ukazywać w każdy wtorek.

Nie wymusimy wiary na naszych dzieciach. Niewiele osiągniemy wzbudzaniem poczucia winy czy przedstawianiem odrealnionego obrazu Boga. Nasza rola to podprowadzenie pod ich osobiste, intymne spotkanie z Panem. Możemy je otwierać, inspirować, akceptować blokady w sferze wiary, a przede wszystkim dawać przykład i świadectwo, bo dzieci wnikliwie nas obserwują – szczególnie nas ojców w kontekście ich relacji z Bogiem Ojcem.

Kamil Jaśniewicz – ojciec dwójki dzieci – dzięki książce Szymona Grzelaka "Dziki Ojciec" odkrył m.in. swój sposób na to, jak zmobilizować dzieci do efektywnej nauki. W ostatnim odcinku naszej serii jeden z jej prowadzących dzieli się inspiracjami, jakie zaczerpnął z omawianej przez nas pozycji. Opowiada też o własnych odkryciach dokonanych w trakcie pięknej przygody bycia ojcem.

Dzisiejszy temat z serii "Dziki ojciec" jest tyleż delikatny co kolosalnie istotny. Czego potrzebujemy, by dobrze wprowadzać nasze dzieci w seksualność? Przede wszystkim wiedzy i to na niej opiera się dzisiejszy odcinek autorstwa Piotra Paszkowskiego.

Dzisiejszy temat dotyczy m.in. uprzedmiatawiania kobiet. Obejrzyj, jeśli masz córkę i zdarza Ci się podkreślać jej walory fizyczne. Seksualizacja to nie to samo co seksualność. Jest zjawiskiem kulturowym, którego źródła są na ogół bardzo niewinne.

Jak wprowadzić dziecko w... ból? Przecież prędzej czy później nasze dzieci go zaznają w różnym stopniu (kogo dziecko nie przewróciło się, ręka do góry!).  Są z drugiej strony również momenty, w których musimy "celowo" zadać ból naszemu podopiecznemu (wizyta u lekarza, szczepienia, dentysta, operacje). Jak więc sobie poradzić? Wyjaśnia Dawid Gacek.

Karanie dziecka to temat rzeka. Nie zawsze kary fizyczne są najgorsze, choć oczywiście nic nie usprawiedliwia przemocy wobec dzieci. Inna patologia to kompletny brak wyciągania konsekwencji złego zachowania naszych dzieci. W dzisiejszym odcinku Kamil Jaśniewicz mówi też o chwaleniu, które wbrew pozorom wcale nie jest łatwe jeżeli chcemy, by było dla dzieci rozwojowe. Kolejne aspekty to rywalizacja, umiejętność wygrywania i przegrywania, role oraz etykietowanie dzieci.

Jeśli przyjrzymy się wszystkiemu co nas otacza: dniom tygodnia, porom roku, zmianom pogody czy zmianom przyrody to zauważymy, że wszystko jest pewnym cyklem. Cykl ten pozwala nam, a przede wszystkim naszym dzieciom, odnaleźć bezpieczeństwo i spokój. Stąd też szalenie ważne są cykliczne rytuały w wychowaniu naszych dzieci.

Więcej artykułów…