29
Pn, Lis
16 New Articles

W komunikatach współmałżonka słyszymy najczęściej myśli i osądy. Bywa, że odbieramy takie komunikaty osobiście – bierzemy je do siebie. Tymczasem za każdym komunikatem stoją uczucia i potrzeby, które warto nazwać i zaakceptować.

Współmałżonek mówi o swoim problemie. Jak reagujemy? Szczególnie dla mężczyzn najłatwiejszą i najbardziej intuicyjną odpowiedzią jest poszukiwanie rozwiązania. Ale w komunikacji dwojga ludzi nie zawsze jest to najważniejsze. Do obejrzenia odcinka zapraszają Beata i Piotr Paszkowscy.

Pasja – razem czy osobno? Sytuacje konfliktowe – ustępować czy nie? Lubię pobyć sam. Czy to znaczy, że jestem egoistą? W gąszczu tym podobnych pytań gubimy relację, a przecież małżeństwo to swego rodzaju partnerstwo i wzajemność, a nie walka.

Dziś Beata i Piotr Paszkowscy opowiedzą o empatycznym słuchaniu. Czy potrafisz ze swoim rozmówcą być obecnym bez reszty? Wszakże podstawową składową empatii jest obecność właśnie!

Coraz większe tempo życia powoduje, że nie ogarniamy zmieniającej się rzeczywistości i trudno nam się w niej poruszać. Ze świecą można szukać tradycyjnego modelu przekazywania wiedzy i umiejętności, jakim była relacja mistrz-uczeń. Z kolei pozostawieni sami sobie często nie potrafimy dostrzegać szans i zagrożeń, naszych słabych i mocnych stron, nie mamy motywacji do podejmowania wysiłku potrzebnego do rozwoju i wzrostu. Myślę, że właśnie dlatego tak popularny jest dzisiaj coaching. A co, gdybym powiedział ci, że masz obok siebie świetnego coacha i wystarczy, że pozwolisz mu działać i popychać Cię ku zmianom?

Jeśli słuchamy Boga, rodzi się w nas wiara, a jeśli słuchamy współmałżonka, rodzi się w nas miłość. Jak słuchać aktywnie, tak by rozmowa była satysfakcjonująca i dobra dla obu stron? Zapraszamy do obejrzenia materiału!

W najbliższą niedzielę we współpracy z projektem uBOGAcONA rozpoczniemy kolejną edycję Seminarium Małżeńskiego pod hasłem “Musicie narodzić się na nowo”. Uczestnicy w ciągu pięciu niedzielnych spotkań wezmą udział w konferencjach, warsztatach, a przede wszystkim w randkach małżeńskich pomyślanych jako okazja do bliskości i dialogu z pomocą specjalnie przygotowanych materiałów.

Więcej artykułów…