21
Wt, Wrz
26 New Articles

Dobre strony samotności. Według mnie jest ich całkiem sporo

RELACJE
Posłuchaj
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

“Nie jest dobrze, by człowiek był sam” (por. Rdz 2, 18). Znamy te słowa i na ogół przyjmujemy je jako pewnik. Czy w takim razie w życiu człowieka nie ma miejsca na samotność?

 


  • Człowiek samotny często bywa uznawany za dziwaka lub życiowego pechowca.

  • Dobrym przykładem zdrowego przeżywania samotności jest biblijny Hiob. Pokazuje on, że samotność może wzmacniać wiarę.

  • Chwile samotności – nazywane czasem pustyni – to doskonała okazja do modlitwy, odpoczynku i zyskania nowych sił.

  • Możemy być samotni żyjąc we wspólnocie małżeńskiej czy nawet zakonnej. Dzieje się tak gdy jesteśmy nierozumiani, odrzuceni, kiedy trudno o porozumienie.

  • Samotność będzie jednym z tematów naszej konferencji online w sobotę 25. września. Szczegóły wkrótce na www.powolanidoprzywodztwa.pl.

 

Zobacz także: "Stań w wyłomie!" – posłuchaj piosenki, świadectw i ruszaj z nami!

 

Stara panna, stary kawaler

Bycie samotnym miewa w naszym społeczeństwie zabarwienie negatywne. Określanie kogoś mianem starej panny czy starego kawalera jest zdecydowanie pejoratywne. I pewnie coś w tym jest, że spędzenie życia samotnie nie jest wskazane społecznie. Osoba, która nie jest kapłanem czy siostrą zakonną i żyje sama, uważana jest co najmniej za życiowego pechowca i rzadko bywa uznawana za wzór do naśladowania. 

 

Samotność w Biblii

A czy Pismo Święte wspomina o byciu samotnym? Oprócz fragmentu o stworzeniu świata, Bóg wiele razy daje nam do zrozumienia, że samotność jest jedną z przestrzeni, w której to On coś w nas buduje. A w zasadzie w ten sposób pozwala nam zrozumieć czy “przetrawić” niektóre (co bardziej zawiłe) kwestie w naszej duszy czy w umyśle. Dobrym przykładem jest tutaj biblijny Hiob poddany przez Boga próbie. W jego życiu wydarzył się kataklizm – zmarli wszyscy członkowie jego rodziny i stracił cały majątek. Nikt go nie wsparł, nie towarzyszył w jego postrzeganiu rzeczywistości i heroicznym zaufaniu Stwórcy. Przez te chwile samotności Bóg budował w Hiobie prawdziwą wiarę. Oczywiście nie działo się to automatycznie i natychmiast, a to tylko potwierdza konieczność czasu samotności.

 

Czytaj także: Nie warto rozmawiać

 

Czas pustyni

Samotność zatem wcale nie musi mieć negatywnego zabarwienia, a chwile samotności są nam potrzebne zwłaszcza wtedy, gdy mamy rodziny i prowadzimy intensywny tryb życia. Takie momenty nazywane są czasem pustyni. Jezus wychodził na pustynię, aby być sam na sam z Bogiem. Taki czas wydaje się potrzebny każdemu – nie tylko po to, aby się zahartować, ale też stworzyć Bogu najlepsze warunki, aby mógł działać. Pustynia może oznaczać wyciszenie wszystkich bodźców, aby lepiej słyszeć głos Boga, który mówi w swoim Słowie: “oto Ja zwabię ją i wyprowadzę na pustynię, by przemówić do jej serca” (por. Oz 2, 16). 

W konkrecie życia pustynia może przybrać np. kształt rekolekcji. Bez takich okresów – ciszy, samotności – trudno wyobrazić sobie faktyczne podążanie za Bogiem i wzrost w życiu duchowym. Czasem trzeba opuścić na chwilę swoich najbliższych po to, by wrócić do nich lepszym – z nowymi siłami, z nowym zapałem. Samotność pomaga zatem budować osobistą relację z Panem Bogiem, która zawsze jest bardzo indywidualna.

 

Gwarancja sukcesu? 

Czy małżeństwo bądź życie zakonne gwarantuje brak samotności i zdrowe relacje? Dla żyjącego we wspólnocie – małżeńskiej czy zakonnej – samotność może mieć wymiar pozytywny bądź negatywny. Negatywna, trudna samotność to taka, w której nie czujemy się zrozumiani przez najbliższych, kiedy nas odrzucają, kiedy trudno o porozumienie. W relacjach to często oznacza kryzys. Ale jest też samotność pozytywna i potrzebna – czas na zebranie myśli, higienę psychiczną, osobistą modlitwę, samotną adorację, indywidualny odpoczynek.

 

Konferencja o samotności

Jeśli ten temat jest Ci bliski, zapraszam byś zarezerwował sobie czas do południa w sobotę 25. września. Zrealizujemy wtedy jako Droga Odważnych kolejną, mocną konferencję dla mężczyzn. Tym razem tematem będzie fragment Słowa Bożego cytowany na początku tego tekstu: “Nie jest dobrze, by człowiek był sam”. Będzie to okazja do refleksji i wzrostu, tym bardziej że po wydarzeniu, dla chętnych, przygotowaliśmy kilkutygodniowy program formacyjny oparty o temat konferencji. Program ma formę online i składa się z materiałów filmowych, zeszytu formacyjnego i regularnych spotkań typu mastermind dla chętnych. Szczegóły już wkrótce na www.powolanidoprzywodztwa.pl.

 

Czytaj także: Życie na jedną rękę. Elektronika kontra relacje

 


You don`t have permission to comment here!