06
Pt, Sie
22 New Articles

Starsze małżeństwo zawsze jadło na śniadanie jedną bułkę. Pani domu zawsze kroiła ją na pół i górę brała dla siebie, a dół dawała mężowi, gdyż uważała, że on tę część właśnie woli. W 50. rocznicę ślubu usiedli jak zawsze do posiłku, ale tym razem żona pomyślała: „Tyle lat biorę górną część bułki, a tak bardzo chcę tą dolną. Wiem, że mój mąż ją woli, ale po tylu latach zrobię coś dla siebie” i zabrała dół bułki. Gdy jej mąż otrzymał górną wykrzyknął: „No w końcu! 50 lat czekałem na tę część! Zawsze ją chciałem dostać, ale wiedziałem, że ty ją wolisz!”.

Stara ludowa prawda mówi, że kobiety zazwyczaj mówią więcej od mężczyzn. W związku z tym przy każdej możliwej okazji wkłada się facetom do głowy, że aby polepszyć jakość relacji, powinni bardziej angażować się w rozmowę, mówić o emocjach, otwierać się, częściej inicjować rozmowy i ogólnie więcej mówić. Biorąc pod uwagę ogólną dysproporcję w mówieniu i kluczową rolę, jaką w życiu kobiet odgrywa rozmowa, jest to oczywiście dobra rada. Ale nie zawsze. Czasem w ogóle nie jest to dobra rada. Chciałbym się podzielić kilkoma moimi spostrzeżeniami, kiedy warto zamilknąć.

Za chwilę usiądziemy do wigilijnych stołów. To często gorący czas, który zapewne będzie dzielony między pracę, codzienne zadania i świąteczną bieganinę. Być może jest to dla Ciebie trudny czas, może jesteś już zmęczony całym tym rokiem, może rozdrażniony… Zachęcam Cię jednak byś w natłoku i trudzie codziennych obowiązków znalazł chwilę, aby się zatrzymać – aby przyjrzeć się relacjom.

Międzynarodowy Dzień Peruki, Światowy Dzień Żaby czy Międzynarodowy Dzień Przytulania Bibliotekarza wydają się być tak abstrakcyjne bądź niezrozumiałe, że towarzyszy im dodatkowe wytłumaczenie na temat tego, co mają odbiorcom uświadomić. Podobnie było w 1910 r., kiedy Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony dziś na całym świecie Dzień Kobiet. Miał on służyć krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. Tak było 111 lat temu.