25
Pn, Paź
19 New Articles

...A to nie jedno i to samo? Pewnym sloganem w naszych uszach może być zdanie: "Cały czas się rozwijamy", jakkolwiek jest to zdanie prawdziwe i aktualne nawet w czasie Świąt, gdy często stwierdzamy, że mamy moment wrzucenia na luz, spania do oporu, jedzenia do oporu itp.

Jaki to jest rozwój? Czy wiąże się z nim wzrost? Za nami Boże Narodzenie. Przed nami Nowy Rok, a w międzyczasie dla wielu z nas przerwa. Jeśli Boże Narodzenie przeleciało Ci przez palce, bo Twój odpoczynek był pasywny, to dziś jest idealny czas, by to zmienić i nie zmarnować ostatnich dni roku.

Prowadził Mariusz Marcinkowski

Dziś bardzo ambitny cytat. Temat posłuszeństwa nigdy nie jest stuprocentowo łatwy, ale te słowa jednego z gości z programu Odwazni.pl ukazują nam posłuszeństwo do kwadratu. Współcześnie ono budzi poczucie straty; tymczasem z niego płynie wolność i miłość.

Kiedy zbliża się Boże Narodzenie, łatwiej jest przyjrzeć się posłuszeństwu Maryi i Józefa. W ich życiowej sytuacji, tuż przed narodzeniem Jezusa i po nim również, posłuszeństwo było czymś kluczowym.

Prowadził Mariusz Marcinkowski.

Łatwo nam wpaść w spiralę pilnych spraw, gubiąc te ważne, długoterminowe. Kiedy skupiamy się nadmiernie na środkach, zapominamy o celu i to właśnie środki stają się naszym celem, a to jest droga w ślepą uliczkę – do faryzeizmu, który skupia się na przepisach, a nie na ich istocie. Planomax daje nam narzędzie cotygodniowej diagnozy, która pomaga się w tym odnaleźć – mieć cel i środki do jego realizacji. Ruszajmy zatem w nowy tydzień z dobrym celem!

Prowadził Jarosław Kumor.

W świecie, którym podważane są autorytety, trudno nam jest podejmować decyzje, a kiedy je podejmujemy, często dzieje się to "na czuja".

Kiedy decyzje są złe, przychodzą konsekwencje. Świat podpowiada nam wtedy: "załatw to, zakombinuj, tak, by nie ponieść konsekwencji".

Często to Bóg jest tym, który pomaga nam w ich ponoszeniu – jest to okazja, by zbliżyć się do Niego bez obwiniania Go lub usprawiedliwiania się słowami: "Bóg tak chciał". Konsekwencje są czymś zupełnie naturalnym. Bóg może nam pomóc je przyjąć.

Prowadził Mariusz Marcinkowski.

Jak się okazuje, inspiracją do codziennego dyscyplinowania się może być dla nas msza święta – jej stała budowa i sposób celebracji. Tam wszystko jest poukładane i zdyscyplinowane, a co najważniejsze, za tymi gestami stoi najgłębsza możliwa treść.

Popatrz więc na swój dzień i pomyśl, jaka treść, jaki cel, jaka motywacja przyświeca Twoim codziennym "rytuałom", w których nie brakuje Ci dyscypliny. Kiedy to zobaczysz, będzie Ci łatwiej nadać taki sens "rytuałom", które wymagają dyscypliny, a leżą odłogiem.

Prowadził Jarosław Kumor.

Aby żyć jak król, trzeba uprawiać sztukę królewską. Jest jedno słowo, które precyzuje, czym jest ta sztuka. To słowo jest dla nas główną osią dzisiejszego poranka. Jest to praktyka będąca w zasięgu każdego i to ona sprawia, że panujemy.

Prowadzą Mariusz Marcinkowski i Jarosław Kumor.

Tym razem cytat w Planomax`ie idealnie odnosi się do bieżących wydarzeń społecznych. Jeśli lubimy mieć wszystko pod kontrolą, to prawdopodobnie to, co dzieje się na ulicach czy też w szpitalach, może nas przyprawiać o lęk. Nie mamy na te wydarzenia wpływu, ale mamy wpływ na nasze reakcje. Na tym warto się skoncentrować i reagować świadomie. To tego potrzebujemy pracy nad sobą – minął właśnie miesiąc, w trakcie którego mamy możliwość podejmować tę pracę z Planomax`em w ręku. To dobry moment, by ją posumować. 

Prowadził Mariusz Marcinkowski.

 W mówieniu prawdy liczy się atmosfera miłości. Lubimy kogoś "zaorać", ale po co? Mówienie komuś prawdy po to, by mu dokopać, mija się z celem. Powiedzenie komuś prawdy z miłością, z przyjęciem i akceptacją daje wzrost. Prawda i miłość to dwie wartości, które idą w parze. Może więc mówienie prawdy z miłością będzie dla Ciebie dobrym postanowieniem na Adwent?

Prowadził Mariusz Marcinkowski.

Nie jesteś samotną wyspą. Nie jesteś samowystarczalny. Potrzebujesz ludzi, którzy będą Cię wspierać i dzięki obecności których będziesz potrafił dotrzymywać słowa - nie tylko słowa danego na zewnątrz ale przede wszystkim słowa danego samemu sobie. Nasze plany na papierze wyglądają często wspaniałe, ale jeśli zostajemy z nimi sami to po pierwsze najczęściej ich nie realizujemy a po drugie łatwo wpadamy przez nie w poczucie zbędnego indywidualizmu. Dziś, na początek tygodnia o planach i niedotrzymanym słowie. Jak dobrze to znamy, prawda?

Prowadził Mariusz Marcinkowski.

Często fundamentem zmian w naszym życiu są kryzysy. Lubisz zmiany? Zmiana to wzrost i rozwój. Czy masz tak, że wolisz dojść do obranego celu i spocząć na laurach? Zadajesz sobie czasem pytanie, jak podejmować dobre decyzje co do zmian? Co powinieneś robić, byś wiedział jakiej zmiany dokonać? Odpowiedź to tylko jedno słowo: monitoring.

Prowadził Mariusz Marcinkowski.

Co powinna zmienić moja żona, by była lepsza? Co powinien zmienić mój szef, współpracownicy, mój proboszcz, wspólnota, parafia, cały Kościół? Widzimy braki dookoła siebie. Łatwo je diagnozować i dawać recepty, ale trudno dostrzec, że najlepszym planem na zmianę otoczenia jest zmiana siebie.

Prowadził Mariusz Marcinkowski.

Więcej artykułów…