20
Śr, Sty
28 New Articles

Top Stories

Czy warto dbać o małżeństwo? To jest proste pytanie. Jak to robić? To jest trudne pytanie.

W ostatnim czasie pewna Pani powiedziała do mnie: “Wie Pan, chciałam kochać się ze swoim mężem, ale on powiedział, że mu się po prostu nie chce”.

 

Nie ma idealnych związków, bo nie ma idealnych ludzi. Ale czy można na przekór temu światu żyć w zgodzie, miłości i przyjaźni? Czy istnieje sposób, aby Twoje małżeństwo było jak twierdza osadzona na skale i dawało wewnętrzny pokój i radość, niezależnie od życiowych trudów.

Moje ojcostwo z perspektywy czasu mogę porównać do rozgrywania partii szachowej. Mamy dwóch graczy i nie wiadomo jak się potoczy rozgrywka. Są debiuty, ataki, obrony, czasem roszada, a w konsekwencji kończy się szachem i matem. Ale czy zawsze?

Jakie masz wspomnienie ojca? Jak wygląda twój emocjonalny spadek po nim? Niezależnie od tego, czy żyje, czy już nie…

Doceniaj wysiłek Twojego dziecka niezależnie od jego efektów. Każda ocena, jaką otrzymuje Twoje dziecko, nie determinuje jego przyszłości. Mówi jedynie o tym, jakie jest konkretnie w danym momencie. W ogóle nie mówi gdzie może być. Chwal i doceniaj pracę, jaką wkłada w swoją naukę, w zainteresowania, w treningi.

Wydawałoby się, że przyszły ksiądz powinien dostawać w seminarium pełną formację, która przygotuje go do posługi – bycia kapelanem szpitalnym, katechetą czy duszpasterzem jakiegoś środowiska zawodowego. Nic bardziej mylnego. Oczywiście seminarzysta dostaje pewien fundament, ale wszystko inne poznaje później.

O rozwoju osobowym w życiu kapłana z o. Tomaszem Abramowiczem, pijarem, duszpasterzem powołań, katechetą, rozmawia Michał Mokrzycki.

Zdarzyło się pewnemu młodemu przedsiębiorcy walczyć o kontrakt życia. Nie mógł jednak doprowadzić do kluczowego spotkania z prezesem firmy, z którą chciał zawrzeć umowę. By uspokoić galopadę myśli, wybrał się na spacer do podmiejskiego lasu. Jakież było jego zdziwienie, gdy spotkał tam owego nieosiągalnego prezesa. “Nie myli się Pan, nie miałem czasu na spotkanie, bo wcześniej zaplanowałem spacer w lesie” – powiedział prezes, z uśmiechem wyciągając dłoń na powitanie.

Zabijać czas, marnować czas, oszczędzać czas, zdążyć lub zrobić na czas, dobrze spędzić czas, nie mieć czasu, goni mnie czas, mam jeszcze czas, szkoda czasu, poczekam na lepszy czas…