05
Cz, Sie
22 New Articles

Top Stories

Jeśli słuchamy Boga, rodzi się w nas wiara, a jeśli słuchamy współmałżonka, rodzi się w nas miłość. Jak słuchać aktywnie, tak by rozmowa była satysfakcjonująca i dobra dla obu stron? Zapraszamy do obejrzenia materiału!

Czy wiecie, że jest pięć poziomów słuchania w związku? Jak dobrze słuchać męża, żony? Opowiadają Anna i Grzegorz Oklesińscy.

Pasja – razem czy osobno? Sytuacje konfliktowe – ustępować czy nie? Lubię pobyć sam. Czy to znaczy, że jestem egoistą? W gąszczu tym podobnych pytań gubimy relację, a przecież małżeństwo to swego rodzaju partnerstwo i wzajemność, a nie walka.

Przy poczęciu byłeś na pewno. A przy porodzie? Czy przyjąłeś tak naprawdę swoją ojcowską rolę? To pomaga dostrzegać wysiłek Twojego dziecka, być z nim tak w sukcesach, jak w porażkach – w kluczowych momentach jego młodego życia.

Co się dzieje w życiu dziecka od momentu rozpoczęcia szkoły podstawowej do wieku 12 lat? Jeden z naszych liderów Paweł Bodzon zwraca szczególną uwagę na dwa momenty – I Komunię Świętą i etap przejścia od dzieciństwa do dojrzewania właśnie w wieku 12 lat.

Współczesna zmiana ojcostwa od ponad 20 lat jest badana i opisywana przez socjologów, psychologów, pedagogów, a nawet ekonomistów. Mowa o zmianie, która jest zauważalna gołym okiem, o zmianie roli ojca w rodzinie i społeczeństwie. Jaka to zmiana i czy zmieniło się wszystko? W Dzień Ojca spróbujmy wyjść od tego pytania i zastanwić się nad naszą szczególną rolą jako ojców.

Zakończyliśmy „sezon komunijny”. Wspomnienia dzieci są różne, zależne od mocnych akcentów, które stawiają dorośli, rodzice, krewni, katecheci. Jakie pozostanie wspomnienie dzieci po pierwszej spowiedzi? Kiedy ostatnio pytałem grupę, jak przeżywają ten ważny moment, w większości odpowiedzi zawarte było kluczowe słowo „stres”. Z własnego doświadczenia grzesznika wiem, jak ważna jest osoba spowiednika w tak intymnym spotkaniu marnotrawnego dziecka z przebaczającym Ojcem. Co mogę rozwijać w kapłaństwie, aby nie być „taryfikatorem łaski”, ale sługą pojednania i pokoju w relacji do Boga?

Wydawałoby się, że przyszły ksiądz powinien dostawać w seminarium pełną formację, która przygotuje go do posługi – bycia kapelanem szpitalnym, katechetą czy duszpasterzem jakiegoś środowiska zawodowego. Nic bardziej mylnego. Oczywiście seminarzysta dostaje pewien fundament, ale wszystko inne poznaje później.

O rozwoju osobowym w życiu kapłana z o. Tomaszem Abramowiczem, pijarem, duszpasterzem powołań, katechetą, rozmawia Michał Mokrzycki.

Na pewno każdy z nas, szczególnie ci pracujący zawodowo i mający mniejszą lub większą gromadkę małych dzieci, stanął przed problemem braku czasu. Doba okazuje się czasami zbyt krótka. Łapiemy się wtedy za głowę, a myśli krążą wokół jednego pytania: “Jak to wszystko ogarnąć?”. Oto kilka inspiracji, które zadziałały w moim życiu.

Albertowi Einsteinowi przypisuje się następujące bardzo zgrabne stwierdzenie: “Większość ludzi wie jak zabić czas, ale nikt nie wie jak go wskrzesić.” Trudno się z tym nie zgodzić.

Zdarzyło się pewnemu młodemu przedsiębiorcy walczyć o kontrakt życia. Nie mógł jednak doprowadzić do kluczowego spotkania z prezesem firmy, z którą chciał zawrzeć umowę. By uspokoić galopadę myśli, wybrał się na spacer do podmiejskiego lasu. Jakież było jego zdziwienie, gdy spotkał tam owego nieosiągalnego prezesa. “Nie myli się Pan, nie miałem czasu na spotkanie, bo wcześniej zaplanowałem spacer w lesie” – powiedział prezes, z uśmiechem wyciągając dłoń na powitanie.