31
So, Paź
42 New Articles

Top Stories

Czy warto dbać o małżeństwo? To jest proste pytanie. Jak to robić? To jest trudne pytanie.

W ostatnim czasie pewna Pani powiedziała do mnie: “Wie Pan, chciałam kochać się ze swoim mężem, ale on powiedział, że mu się po prostu nie chce”.

 

Nie ma idealnych związków, bo nie ma idealnych ludzi. Ale czy można na przekór temu światu żyć w zgodzie, miłości i przyjaźni? Czy istnieje sposób, aby Twoje małżeństwo było jak twierdza osadzona na skale i dawało wewnętrzny pokój i radość, niezależnie od życiowych trudów.

Jakie masz wspomnienie ojca? Jak wygląda twój emocjonalny spadek po nim? Niezależnie od tego, czy żyje, czy już nie…

Doceniaj wysiłek Twojego dziecka niezależnie od jego efektów. Każda ocena, jaką otrzymuje Twoje dziecko, nie determinuje jego przyszłości. Mówi jedynie o tym, jakie jest konkretnie w danym momencie. W ogóle nie mówi gdzie może być. Chwal i doceniaj pracę, jaką wkłada w swoją naukę, w zainteresowania, w treningi.

To, o czym teraz przeczytasz, chciałbym „wyssać z mlekiem matki”, albo chociaż przeczytać gdy byłem nastolatkiem. Niestety tak się nie stało. Za to ty możesz wykorzystać nową wiedzę i pomóc już teraz swoim dzieciom wypracować nowe konstruktywne postawy w ich życiu.

 

“Grałem z lepszymi”

Czy wiesz, że najlepszy obecnie polski piłkarz jako młodzik, pomimo talentu, nie był wybitny? Mój brat, który śledzi piłkę nożną, obserwował grę Lewego z czasów jego młodości i stwierdził, że sam grał z lepszymi od niego… Zastanawiające, nieprawdaż? Powstaje zatem ważne pytanie: co takiego się stało, że naturalnie lepsi, bardziej utalentowani zawodnicy nie osiągnęli tego, co osiągnął Robert Lewandowski? Niezależnie od tego, co o nim sądzisz – czy go lubisz czy nie, facet na pewno zalicza się do najlepszej trójki zawodników w Europie. Wystarczy wspomnieć 5 goli w 9 minut w ligowym meczu Bayernu z Wolfsburgiem w 2015 r. – majstersztyk. Co on takiego ma, a czego nie mają inni? Co się stało, że z jednego z wielu, przemienił się w idola piłkarskiego dla wielu młodych ludzi? Czy jest to możliwe aby ten „boski pierwiastek” zaszczepić w swoich dzieciach? A może udałoby się i samemu podpiąć pod pewien styl bycia, myślenia, działania…?

O rozwoju osobowym w życiu kapłana z o. Tomaszem Abramowiczem, pijarem, duszpasterzem powołań, katechetą, rozmawia Michał Mokrzycki.

Zdarzyło się pewnemu młodemu przedsiębiorcy walczyć o kontrakt życia. Nie mógł jednak doprowadzić do kluczowego spotkania z prezesem firmy, z którą chciał zawrzeć umowę. By uspokoić galopadę myśli, wybrał się na spacer do podmiejskiego lasu. Jakież było jego zdziwienie, gdy spotkał tam owego nieosiągalnego prezesa. “Nie myli się Pan, nie miałem czasu na spotkanie, bo wcześniej zaplanowałem spacer w lesie” – powiedział prezes, z uśmiechem wyciągając dłoń na powitanie.

Zabijać czas, marnować czas, oszczędzać czas, zdążyć lub zrobić na czas, dobrze spędzić czas, nie mieć czasu, goni mnie czas, mam jeszcze czas, szkoda czasu, poczekam na lepszy czas…