24
So, Paź
38 New Articles

Moda kontra korzenie – dyskusja osła z lisem

TWÓRCZOŚĆ BRACI
Posłuchaj
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Tym razem bez lwa, a z lisem. To zdecydowanie inny dialog – jakby konserwatysty z postępowcem. Lew na szczęście się pojawia i puentuje całość.


- Ach ta jesienna aura! Nie czujesz tej romantycznej mgiełki, unoszącej się nad naszymi głowami? – zaczął górnolotnie osioł.

- Liście lecą z drzew, natura zmierza ku schyłkowi, romantyzm jak się patrzy – odburknął lis.

- Nie wiesz, że jest sens w tym przemijaniu? Nie wiesz, że natura ma zwyczaj się odradzać? – zagadnął osioł.

- A czy nie lepiej zaludnić świat lasami iglastymi, tak aby były wiecznie zielone? – podchwycił rudzielec.

- Runo w tych lasach ubogie... Ponadto, pomimo zielonej powłoki, te drzewa są mało odporne na zanieczyszczenia – dodał osiołek.

- A może wystarczy tylko trochę zmian genetycznych: urosną piękne, na mróz odporne... – nie skończył lis.

- Wtedy pojawią się inne problemy, nieprzystosowanie do zmieniających się warunków – przerwał osioł.

- Nie ma rozwiązań idealnych, żyjemy w świecie przybliżeń – przybliżmy czas i znajdziemy odpowiedź dla zadanych warunków – odpowiedział lis.

- A może zamiast szukać zieleni w czerni, przybliżania prawdy przez zakłamanie rzeczywistości, posilmy się widokiem piękna, które nas otacza. Może odważmy się w końcu powiedzieć “kocham” bez podtekstu chemicznego? Odważmy się nazwać ślepcami gdy nie widzimy sensu w egzystencji. Odważmy się być tacy, jakimi chcemy być! – rzekł osioł.

- Slogany, slogany, slogany! Dziś to wczoraj cokolwiek później, wszystko zostało objęte szczelnym płaszczem historii. Chcesz przywdziać słowa dawno już wyblakłe?

W tych bladych strojach nikomu do twarzy. Nie wiesz co to moda? Gdzie twój racjonalizm? Dawny obyczaj jest formą pajęczyny, którą oplatasz innych, aby ożywiali Cię energią. Ale pajęczynę czasem należy schować, żeby nie pękła od nadmiernego przeciągania. Chcesz prawdy? Jedyną prawdą jest zmieniająca się rzeczywistość, jedyną stałą – zmienna! Obudź się, bo czasu spędzonego na wierze w cuda nikt Ci nie wróci! – podjął rudy jegomość.

- Lew widziałby to inaczej... – odparł osioł.

- Tylko jak zwykle go nie ma – rzekł sarkastycznie lisek.

- On jest, tylko w sercu... – zakończył osiołek.


You don`t have permission to comment here!