25
Pn, Paź
19 New Articles

"Opowieści na dobranoc" – nasza propozycja na świąteczny czas

KULTURA
Posłuchaj
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

A co, gdyby się okazało, że bajki, które opowiadasz dzieciom na dobranoc, w jakiś przedziwny sposób urzeczywistniają się następnego dnia? Chciałbyś na tym coś ugrać? Awans w pracy, nowe auto, deszcz gum do żucia… Film “Opowieści na dobranoc” można wykorzystać do zastanowienia się nad własną modlitwą prośby, chociaż trochę przekornie, bo w klimacie “uważaj, o co prosisz”.

 

Powrót do bajek

Od dłuższego czasu chciałem obejrzeć ten film ponownie i – ku mojej radości – wreszcie udało mi się. Miałem już tylko mgliste wspomnienie sprzed dziesięciu lat, że film mi się podobał i to się potwierdziło – zaskoczył mnie po raz kolejny. Otoczka jest wprawdzie typowo disneyowska – rodzina z trudnościami, kwaśne miny bohaterów już od samego początku przeplatane programem naprawczym i kończące się dość złośliwym happy-endem. Jednak z drugiej strony film raczej dobrze zestawia konsekwencje dwóch postaw ojców – radosnego współuczestnika i wielkiego nieobecnego. Pokazuje również drogę naprawy pewnych postaw i relacji.

 

Uważaj, o co prosisz

Słyszałem kiedyś, że jeśli będę żył z nastawieniem: “ten kupon totka na pewno wygra milion złotych”, to stanie się to faktem. Pan Bóg musi mieć niezły ubaw słuchając codziennie naszych planów i próśb. Urzeczywistnienia takich marzeń są bardzo ciekawie pokazane w filmie. Oczywiście te nierealne plany zostają rozwiązane w adekwatnie humorystyczny sposób.

 

Trzeba rozmawiać

Kiedy obserwowałem tworzącą się w filmie relację między dziećmi a wujkiem, wzmocniła się we mnie potrzeba rozmawiania i spędzania wartościowego czasu z moimi dziećmi. Jeśli czujesz, że nie znasz swoich dzieci, to pora na pierwszy krok. Może będzie to skok w nieznane, może będzie niezręcznie na początku, ale każda zmiana jest na początku niezręczna – gdy podejmujesz dietę, postanowienie poświęcenia dziesięciu minut dziennie tylko dla żony, czy uśmiechania się do wszystkich po powrocie z pracy. Gdy budujemy relację z dziećmi, pierwsze kroki też mogą być chybotliwe, koślawe i wielokrotnie się potkniemy, a czasami będzie tak, że owoce powrócą do nich dopiero w dorosłym życiu, gdy same popełnią już swoje błędy. Niemniej warto tego nie zostawiać, bo alternatywa jest kiepska – ojciec autorytarny, zawsze zmęczony albo nieobecny. Jak na kimś takim polegać?

 

Obejrzyj z dziećmi

Moja żona pokusiła się o stwierdzenie, że filmy z tym aktorem (Adamem Sandlerem) można oglądać na ślepo. Zamierzam tę tezę sprawdzić. Oczywiście, aby dobrać odpowiednio film do odbiorców, warto obejrzeć go najpierw samemu. Amerykański rating “Opowieści na dobranoc” to PG czyli “pod opieką dorosłych” bez wskazania wieku. Z filmu skorzysta zarówno kilkulatek, nastolatek, jak i dorosły. Dla najmłodszych będą to bajkowe wydarzenia pokroju deszczu gum do żucia. Dla nastolatków wybrzmi morał, że nie wszystko w życiu musi się skończyć źle i że warto postarać się o napisanie własnego zakończenia. Dorosłych z kolei zachęcam do wyciągnięcia własnych wniosków po wcześniejszym obejrzeniu filmu bez dzieci i nakierowaniu ich uwagi na tematy, które są dla Waszej rodziny ważne i istotne.

Więcej szczegółów o filmie i informację, gdzie można go obejrzeć, znajdziesz tutaj.


You don`t have permission to comment here!