21
Wt, Wrz
26 New Articles

Film "Chef" czyli jak połączyć pasję z pracą w dwie godziny

"File:Jon Favreau 3.jpg" by Bridget Laudien is licensed under CC BY-SA 4.0

KULTURA
Posłuchaj
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Rzuć wszystko i podążaj za pasją… Czy aby na pewno? To nie jest rozwiązanie dla większości śmiertelników. Główny bohater filmu Chef, Carl Casper, potrzebował dużo czasu i wielokrotnej namowy bliskich, żeby podjąć odważny krok i skoczyć w nieznane, mimo że wiedział, co jest jego pasją. Przy okazji naprawił zniszczone swoją pasywnością i pracoholizmem relacje jako mąż i ojciec. Warto poświęcić dwie godziny na podróż z Carlem i poszukać w jego życiu analogii do swojego.

 

Czytaj także: Jaki potencjał w naszym rozwoju osobowym mają pasje i dlaczego aż taki duży?

 

Pasja i praca

Pasja nie zawsze jest jasna i klarowna. Możesz jej dziś nie mieć, nie znać, nie dostrzegać albo nie rozumieć. Dla mnie odkrywanie pasji rodziło się przez szukanie radości. To, co sprawiało mi największą radość, najłatwiej przeradzało się w pasje. W liceum było to czytanie książek, na studiach muzyka i granie w lacrosse. Potem sprawy się skomplikowały i przyszedł czas próby. Straciłem zapał i rozeznanie w swoich pasjach. Pogubiłem się. Dziś znowu odnajduję swoje pasje. Podobnie jak Carl, lubię gotować (gulasze, chili, guacamole, chimichangas, burgery i steki), dalej lubię grać i słuchać muzyki, grać w karty i planszówki. Nie zawsze jednak pasja idzie w parze z pracą. Nie będę pracował w gastronomii ani zarabiał na scenie muzycznej, ale nikt nie powstrzyma mojego słowotoku, żeby o tych rzeczach opowiedzieć! To jest dla mnie pasja.

Bohater filmu Chef zna swoją pasję, jednak praca w gastronomii powoli zabija go od środka. Jednocześnie jako mąż i ojciec odmawia swoim bliskim czasu i uwagi, jest nieobecny, a na dodatek nie słucha ich troskliwego wołania o powrót do źródła i próby odnalezienia radości z gotowania. Są drobne przebłyski tu i tam, ale potrzeba mu tąpnięcia i odarcia z szat do nagiej prawdy i bezradności, żeby coś się zmieniło.

 

Czytaj także: Bądź w swojej pracy jak prezes Optimusa!

 

Relacje czy fasada?

Nie ma lekko. Ojcostwo zaniedbane, małżeństwo po rozwodzie. Co druga scena to kolejna porażka w jednej albo drugiej relacji. Brakuje zaufania, bo niby skąd miałoby się wziąć? Ile razy jako ojciec odpowiedziałeś dzieciom, że nie masz czasu i w ten sposób dałeś im znać, że praca jest ważniejsza niż czas z nimi? Ile razy dałeś do zrozumienia żonie, że nie potrzebujesz jej pomocy? Praca nie jest ważniejsza i czasem potrzebujemy pomocy, ale nie jest łatwo przełamać te wewnętrzne stereotypy “macho ważniaka”.

Bohater filmu Chef w pewnym momencie daje się poprowadzić. Nie jest to zaufanie, lecz bezradność, ale staje w prawdzie przed sobą, że nie jest w stanie poradzić sobie sam. Wtedy pojawiają się bliscy i uzupełniają jego braki swoimi umiejętnościami, kontaktami i nadają jego pasji szlifu i rozpędu. Pozostaje zbudować na nowo relację w małżeństwie i jako ojciec.

 

Daj się czasem poprowadzić

To nie jest tylko kolejny film drogi, jakich pełno. Nie jest to kolejne nierealne świadectwo wymyślonej rzeczywistości. Wielu z nas poszukuje pasji. Chciałoby ją połączyć z pracą, ale prawda jest taka, że nie zawsze się da. Wielu z nas ma trudności w relacjach z dziećmi, w małżeństwie, z rodzicami. Często trudno jest przyznać się do błędu, prosić o przebaczenie, dać się poprowadzić i poddać się opiece bliskich, kiedy jest źle. Nie mam jednak wątpliwości, że warto, a film Chef mnie w tym zdecydowanie utwierdza.

Gdzie obejrzeć film Chef?


You don`t have permission to comment here!