25
Pn, Paź
19 New Articles

Rzuć wszystko i podążaj za pasją… Czy aby na pewno? To nie jest rozwiązanie dla większości śmiertelników. Główny bohater filmu Chef, Carl Casper, potrzebował dużo czasu i wielokrotnej namowy bliskich, żeby podjąć odważny krok i skoczyć w nieznane, mimo że wiedział, co jest jego pasją. Przy okazji naprawił zniszczone swoją pasywnością i pracoholizmem relacje jako mąż i ojciec. Warto poświęcić dwie godziny na podróż z Carlem i poszukać w jego życiu analogii do swojego.

“Byłeś dużą rybą w małym stawie, ale w tym oceanie toniesz.” Takich perełek w filmie “Duża Ryba” Tima Burtona jest mnóstwo. To film o przechodzeniu do dorosłości, o relacji z ojcem, o zrozumieniu, może nawet o egoizmie. Jest utrzymany w dość typowym dla reżysera klimacie bajkowym, ale nie dajcie się zwieść – jest tu dużo ukrytej mądrości. Zarzuć więc wędkę i złap cząstkę siebie.

Mam wrażenie, że filmów o snajperach obejrzałem co najmniej tyle, co pozostałych filmów wojennych. Jest w nich coś innego – zazwyczaj głęboka intensywna rywalizacja między dwoma snajperami i oczekiwanie. W filmie “American Sniper” z 2014 r. znajdziemy jeszcze coś więcej. Dostrzeżemy to na drugim planie i dość powierzchownie, ale jedno jest pewne – nie jest to film tylko o strzelaniu.

Dzieciństwo w czarnych barwach, nienormalni rodzice, tęczowy dym z fabryki cukierków i wąsy... dużo epickich wąsów. Po obejrzeniu tego filmu można z rozrzewnieniem powspominać dziwniejsze aspekty swojego dzieciństwa…, bo na szczęście inni mają gorzej. A poza tym gdy narratorem jest kot, wiadomo że będzie co najmniej interesująco.

Tytuł filmu “Boska interwencja” to w oryginale “Facing the Giants”. Myślę, że angielski tytuł lepiej oddaje sens filmu, bo nie jest on po prostu o cudach, ale właśnie o powstawaniu i podejmowaniu walki z przeciwnościami, o przygotowaniu Bogu przestrzeni do działania w naszym życiu. Do tego filmu wracam co kilka lat i za każdym razem mnie zaskakuje i wzrusza. Całe szczęście, że nie noszę makijażu... A przy okazji – znowu będzie o futbolu amerykańskim.

A co, gdyby się okazało, że bajki, które opowiadasz dzieciom na dobranoc, w jakiś przedziwny sposób urzeczywistniają się następnego dnia? Chciałbyś na tym coś ugrać? Awans w pracy, nowe auto, deszcz gum do żucia… Film “Opowieści na dobranoc” można wykorzystać do zastanowienia się nad własną modlitwą prośby, chociaż trochę przekornie, bo w klimacie “uważaj, o co prosisz”.

Więcej artykułów…