29
Pn, Lis
16 New Articles

Jeśli mam być dla kogoś darem, to bez ciała się nie uda. Jest to piękne, że możemy służyć Bogu i ludziom poprzez ciało, które tak łatwo postrzegamy jako źródło grzechu, a jest ono przecież dziełem Boga tak samo jak dusza. Tym razem mówimy więc o ciele nie w kontekście ćwiczeń, ale w kontekście teologii ciała.

Walka duchowa powinna być naszą codziennością. Jej kształt i wynik zależy od nas czy może przede wszystkim od Boga? Czego potrzebujemy, by podjąć walkę i dobrze ją prowadzić? Przy tej okazji rozmawiamy m.in. o kierownictwie duchowym, fałszywej pokorze i fałszywym egoizmie.

Bóg chce od nas nieprzeciętności. Czy to oznacza, że mamy być idealni i najlepsi? Nie. Mamy dążyć do ideału. Mamy być najlepszą wersją siebie w danym momencie, bo kiedy jest ciężko, MAGIS oznacza zrobienie tego jednego kroku więcej, dalej, lepiej. MAGIS oznacza walkę i ciągłą świadomość siebie i swojej drogi niezależnie od warunków. To jest nieprzeciętność.

Dziś iście "firmowy" Poranek MAGIS o samym MAGIS.

Tym razem, bardziej niż zwykle, w poranku dotyczącym rozwoju osobowego towarzyszy nam Planomax, który w nowej odsłonie jest już dostępny na trzeci kwartał 2020 r. Analizujemy go jako narzędzie monitoringu swojej codzienności – oto nasz temat.

Słyszymy dziś, że bez ascezy nie ma rozwoju duchowego. Ale jak to? By rozwijać się duchowo, musimy ciężko się umartwiać? Dziś wraz z o. Michałem Kubiczem, który łączy się z nami z Neapolu, urealniamy ascezę w kontekście naszego rozwoju duchowego, rozmawiamy o jej formach, sensie i celu.

Jeśli potrafisz codziennie rano przypomnieć sobie o tym, co jest ważne i jaki jest cel Twojej codzienności, wtedy twardo stąpasz po ziemi a jednocześnie jesteś w stanie być elastyczny czyli wprowadzać na bieżąco korekty w swoim planie, by lepiej się rozwijać i służyć. Czy potrafisz żyć świadomie godzina po godzinie każdego dnia? To jeden z przejawów proaktywności. Jeśli potrafisz ją realizować, zyskujesz zupełnie nową jakość codzienności.

"Konflikty zewnętrzne, rozdźwięk między dobrem a złem w nas, nasze błędne wybory, blokują nas niesamowicie. I od razu widać to w ciele." (br. Adam Zwierz OFMCap - Webinar "Ciało na MAXA")

Co dzieje się w ciele, gdy mamy nieuporządkowane wnętrze duchowe? Czy hartowanie ciała prowadzi do wewnętrznego porządku? A może lepiej zacząć od hartowania ducha? A może jedno i drugie razem? Rozmawiamy dziś o naszych ciałach, które dużo mówią nam i naszemu otoczeniu o tym, co mamy w sercach. Temat niełatwy, ale warto posłuchać!

Więcej artykułów…