20
Śr, Sty
28 New Articles

Aniołowie też "chodzą" na Mszę!

Malowidła aniołów w kościele w etiopskim mieście Gonder. "Angelic Church Ceiling, Gondar" by Rod Waddington is licensed under CC BY-SA 2.0

LITURGIA
Posłuchaj
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jak co roku na przełomie września i października wspominamy świętych Archaniołów i naszych Aniołów Stróżów. Jest to doskonała okazja, by na naszą wspólnotę eucharystyczną spojrzeć ze znacznie szerszej – niebiańskiej perspektywy.

 

W komunii ze świętymi

To oczywiste, że jako wierni zgromadzeni w kościele, pod przewodnictwem kapłana uczestniczymy w ofierze Chrystusa. To doświadczenie wspólnoty braci i sióstr, którzy stoją wokół nas, jest nam pewnie bardzo bliskie. Musimy jednak pamiętać o tym, że wspólnota eucharystyczna wykracza daleko poza mury świątyni. Po pierwsze, podczas Mszy Świętej jesteśmy w komunii, czyli w jedności, ze wszystkimi, którzy już osiągnęli zbawienie albo oczekują na nie w czyśćcu. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że w tej wielkiej niebiańskiej liturgii uczestniczą też Aniołowie.

 

Na chwilę niebo się otwiera

Każda sprawowana na świecie Msza Święta jest pewnym odblaskiem tej liturgii, w której uczestniczą Aniołowie wraz ze świętymi. Można powiedzieć, że w trakcie Eucharystii na chwilę otwiera się przed nami niebo i możemy bardzo namacalnie doświadczyć jedności Kościoła, który gromadzi się tutaj na ziemi i tam przed obliczem Boga. Kiedy wyśpiewujemy słowa aklamacji “Święty, Święty, Święty”, jesteśmy jednym chórem z Aniołami w niebie, którzy uwielbiają Go w sposób doskonały. Stajemy się jednym głosem, dokładając swoją małą cząstkę do tej pieśni, która wybrzmiewa od wieków przed Jego tronem.

 

Pośrednicy i orędownicy

O obecności i działaniu Aniołów w Eucharystii przypominają nam również teksty liturgiczne. Kiedy z uwagą wczytamy się ich treść, zauważymy, że Aniołowie w sposób bardzo bezpośredni są w Mszę świętą zaangażowani. Już na samym początku, podczas aktu pokuty, wzywamy Aniołów, aby razem z Niepokalaną i wszystkimi świętymi wstawiali się za nami u Boga i wypraszali dla nas łaskę nawrócenia. Natomiast w tekście pierwszej modlitwy eucharystycznej i w modlitwie nad darami odmawianej 29 września wyraźnie wskazana jest ich rola jako tych, którzy wstawiają się za nami przed Bogiem podczas składania Ofiary, a nawet więcej – w naszym imieniu zanoszą tę Ofiarę na ołtarz w niebie.

 

Pod skrzydłami Aniołów

W liturgii tego tygodnia Kościół przypomina nam również, że Aniołowie są posłani do nas po to, aby nas strzec i wspierać na drodze do zbawienia. W słowach kolekty oraz modlitwy po komunii przewidzianych na Święto Świętych Archaniołów jak i na Wspomnienie Aniołów Stróżów, prosimy aby byli oni naszymi opiekunami i przewodnikami. Warto się w te modlitwy wsłuchiwać i włączać się w nie sercem, bo w tych kilku krótkich zdaniach skrywa się piękna prawda o służbie, jaką wobec nas pełnią nasi niebiańscy przyjaciele. 

W tych anielskich dniach zachęcam siebie i Was do tego, abyśmy korzystali z tej obecności Aniołów w liturgii. Uczmy się od nich modlitwy i uwielbienia Boga, prośmy o wstawiennictwo i korzystajmy z ich opieki. Pan posyła do nas swoich Aniołów, aby byli dla nas pomocą, dlatego nie bójmy się z ich obecności czerpać dla siebie jak najwięcej.

 

 Posłuchaj na Apple Podcast

 Posłuchaj na Google Podcast

 Posłuchaj na Spotify


You don`t have permission to comment here!