29
Pn, Lis
16 New Articles

„Ja nie chcę do kościoła”, czyli o rodzinnej niedzieli w kościele

LITURGIA
Posłuchaj
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

„Ja nie chcę do kościoła!” Ile razy słyszeliśmy to z ust naszych dzieci. Ile razy próbowaliśmy przekonywać, zachęcać, a nawet posuwaliśmy się do przekupstwa, obiecując lody w drodze powrotnej, by nakłonić do pójścia na Mszę. Złościmy się i stresujemy, bo chcielibyśmy całą rodziną w spokoju uczestniczyć w Eucharystii. Zwłaszcza przy pierwszym dziecku trudno przestawić się na inny tryb przeżywania niedzielnej Mszy – a warto to zrobić, bo nasza zmiana myślenia w tej materii zaowocuje w przyszłości naszych dzieci. 


  • Msza Święta dla dzieci to tak naprawdę Eucharystia z ich udziałem

  • Dobrym rozwiązaniem jest oddzielna liturgia słowa dla dzieci.

  • Poszczególne części Mszy mogą być dostosowane do wieku uczestników, zgodnie z „Dyrektorium o Mszach św. z udziałem dzieci”.

  • W przygotowaniu dzieci do Mszy nieodzowne jest świadectwo rodziców


 

Czytaj także: Cztery sposoby na to, jak nie przespać modlitwy eucharystycznej

 

Zainwestuj w duchowy rozwój swoich dzieci  

Odkąd zostałem tatą Hani, z coraz większym zaciekawieniem przyglądam się temu, jak sprawowane są Eucharystie z udziałem najmłodszych wiernych. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami liturgicznymi księża mają pewną dowolność w adaptowaniu poszczególnych części Mszy Świętej na potrzeby uczestniczących w niej dzieci. Rolą kapłanów i katechetów jest przede wszystkim zachęcanie najmłodszych do czynnego udziału w liturgii np. poprzez odpowiednio dobrany śpiew, procesję z darami i odczytanie modlitwy wiernych. Warto też zatroszczyć się o uczestnictwo w Eucharystii, w której liturgia słowa uwzględnia udział naszych pociech.

W jednej z parafii, w której mieszkałem, to właśnie z inicjatywy rodziców ksiądz proboszcz zorganizował niedzielną Mszę Świętą dla rodzin. Pamiętam, że dzieci po obrzędach wstępnych szły z klerykiem i którymś z rodziców do salki gdzie mogły uczestniczyć w liturgii słowa w odpowiedniej dla nich formie. Warto porozmawiać o takim rozwiązaniu z proboszczem lub poszukać go w innych parafiach, nawet jeśli będzie to wymagało od nas zmiany przyzwyczajeń, a może też konkretnych poświęceń. Jest to bowiem inwestycja w rozwój duchowy naszych dzieci.

 

Czytaj także: "Kościół to nie biurowiec". O ciszy podczas Mszy

 

Przygotowanie do Mszy Świętej dla dzieci

Nie możemy jednak zapominać o tym, że udział dzieci w Mszy Świętej, przygotowanej i sprawowanej specjalnie dla nich, ma prowadzić do pełnego uczestnictwa w Eucharystii z całą wspólnotą parafialną. W związku z tym dostosowując liturgię, zgodnie z wytycznymi „Dyrektorium o Mszach św. z udziałem dzieci” kapłani muszą zachować rozsądek i zwracać szczególną uwagę na to, aby nie zatracić istoty jej poszczególnych elementów.

Rozwagę należy zachować również przy zapraszaniu dzieci do zaangażowania w liturgię. Kluczowy jest odpowiedni dobór zadań do wieku i możliwości najmłodszych. Oczywiste jest to, że rodzice, widząc swoją pociechę w roli lektora, będą pękali z dumy. Nie zmienia to jednak faktu, że słowo Boże musi być przeczytane z szacunkiem i ze zrozumieniem. Powinniśmy również od samego początku zwracać uwagę dzieci na części Mszy Świętej, podczas których muszą zachować skupienie. Stąd zachęta do tego, aby również podczas Eucharystii z udziałem dzieci zadbać o krótką chwilę ciszy po homilii i po Komunii Świętej. 

 

Eucharystia z udziałem dzieci zaczyna się w domu

Punktem wyjścia jest jednak przykład i wychowanie, jakie dajemy dzieciom na co dzień. Jeżeli w domu wspólnie się modlimy, razem dziękujemy, przepraszamy i prosimy o to, co ważne dla naszej rodziny, to zdecydowanie łatwiej będzie nam wprowadzać nasze pociechy w uczestnictwo w modlitwie całej wspólnoty. A jeśli opowiemy swoim dzieciom o tym, co usłyszymy w Ewangelii i wspólnie przygotujemy się do przeżywania Eucharystii, to zdecydowanie łatwiej będzie im się skupić na wysłuchaniu liturgii słowa. To naszym zadaniem jest wprowadzanie ich w świat wiary. Odpowiednio przygotowana niedzielna Eucharystia może nam w tym pomóc, ale to nasz przykład najlepiej zaowocuje tym, że dzieci z wiekiem będą coraz głębiej przeżywać swoje uczestnictwo we Mszy Świętej. 

„Dyrektorium o Mszach św. z udziałem dzieci”

Zachęcam do zapoznania się z treścią „Dyrektorium, które zostało przygotowane przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W dokumencie tym opisane są zadania spoczywające na rodzicach oraz dopuszczalne adaptacje liturgii sprawowanej dla dorosłych z udziałem dzieci, oraz tej dedykowanej w sposób szczególny dla najmłodszych wiernych.

 

Zobacz także: Czym jest Liturgia Słowa? [Sakrament Eucharystii] #4

 


You don`t have permission to comment here!