06
Pt, Sie
22 New Articles

Jak dobrze przeżywać Eucharystię? Co nam w tym pomoże? O czym zapominamy, jeśli chodzi o godne przeżywanie Eucharystii? Co w tych przestrzeniach zmieniła w nas pandemia? Zapraszamy do odsłuchania webinaru Drogi Odważnych, którego gościem był warszawski kapelan naszej wspólnoty ks. Marcin Ożóg.

Oktawa Bożego Ciała już jakiś czas temu dobiegła końca. Eucharystie w wyjątkowej oprawie za nami. Schowaliśmy w zakrystiach feretrony, nasze córki odwiesiły do szafy białe sukienki i wianki, a z ulic zniknęły płatki kwiatów. Zakończyło się przedłużone, ośmiodniowe świętowanie tej eucharystycznej uroczystości, która jak żadna inna przynosi jedność parafian wokół wspólnego celu. A może jednak udałoby się to świętowanie rozciągnąć na resztę roku?

Czym jest dla Ciebie post eucharystyczny? Czy jest czymś więcej, niż tylko tradycją wyniesioną z rodzinnego domu? A może zupełnie już o nim zapomniałeś i przestałeś go praktykować? Spotkanie z Chrystusem w Eucharystii wymaga naszego przygotowania, a post eucharystyczny jest w tej materii niezwykle istotny.

Zanim zaczniesz czytać ten artykuł zrób sobie małe ćwiczenie – wyciągnij kartkę i długopis i zapisz dziesięć najcenniejszych skarbów, jakie masz w swoim życiu. Przeczytaj teraz, co znalazło się na twojej liście. Może jest tam żona, rodzina, praca, wiara, a może dom, który wybudowałeś i nowy samochód? Ale czy znalazło się na niej miejsce dla Eucharystii?

fot. "Niedziela Palmowa, Łyse / Poland, Palm Sunday" by Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Pol is licensed under CC BY-ND 2.0

Przez wiele osób w naszym kraju Niedziela Palmowa, zaraz obok Popielca i „święconki” traktowana jest jak jedno z najważniejszych świąt w roku. Radosny, a często wręcz odpustowy, charakter tego dnia upodabnia nas bardzo mocno do tłumu wiwatujących Izraelitów, którzy nie rozumieli tamtych wydarzeń. Dlatego warto zatrzymać się przez chwilę nad liturgią Niedzieli Palmowej, która przeprowadza nas od radosnych okrzyków do tajemnicy krzyża.

Więcej artykułów…