29
Pn, Lis
16 New Articles

W połowie tego pełno-letniego miesiąca, który imię bierze od – zapuszczonych już w złociste łany falującego plonu – praojcowskich sierpów, spośród godnych dotknięcia tematów wyłania się istne „zboże”, w którym z jednej strony znajdziemy dogmat i ludową tradycję, a z drugiej wiekopomny cud i święto polskiego żołnierza.

Wielki Post po raz kolejny przeminął jakoś szybko – za szybko nawet. Za szybko, ponieważ tyle rzeczy jeszcze miałem ogarnąć i tyle wysiłku wsadzić w podejmowanie stosownych wyrzeczeń, a tu czas się skończył. Szkoda, a może nawet i dobrze? W każdym razie pozostało we mnie jakieś poczucie niezrealizowania, zaniedbania czy nawet mało rygorystycznego podejścia do czterdziestodniowej pokuty.

Z Szymonem Wytykowskim, szczęśliwym mężem, ojcem siódemki dzieci, prezesem Wielkopolskiego Oddziału Związku Dużych Rodzin 3 Plus, rozmawia Kamil Jaśniewicz.

Czy wiesz, że Maryja sama wybrała sobie przydomek Królowa Polski? Co więcej, objawiła go najpierw nie nam, Polakom, ale włoskim duchownym, dzięki czemu o całej sprawie natychmiast dowiedział się papież, aby w całym Kościele wiedziano o tym przedziwnym wybraniu, jakiego doświadczyła Polska.

Tegoroczna Wigilia i Boże Narodzenie będą inne niż zwykle. Zapewne część z nas będzie uczestniczyła w pasterce online, a przy stole oprócz domowników będzie „siedział” laptop z włączonym Skypem. Oczywiście, pewne tradycje pozostaną bez zmian – będzie sianko pod obrusem, pusty talerz, Kevin znowu zostanie sam w domu, a John McClane przebiegnie się po tłuczonym szkle. Jednak skoro już ta Wigilia ma być inna, to może warto się zatroszczyć, żeby była wyjątkowa. Dlatego chciałbym razem z Wami przyjrzeć się obrzędowi wieczerzy wigilijnej.

Tegoroczna uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego stała się punktem wyjścia do rozmowy z moimi dziećmi na temat objawień św. Małgorzaty Marii Alacoque i obietnic jakie przekazał tej świętej Jezus Chrystus. Wydarzenie w naszym domu było o tyle ważne, że jakiś rok temu mój syn na śmietniku znalazł obraz poświęcenia rodziny Sercu Jezusowemu i bardzo przeżył to wydarzenie. Do dziś opowiada, że uratował Pana Jezusa przed śmieciarką, ale to temat na inny artykuł.

Więcej artykułów…