20
Śr, Sty
28 New Articles

Boży ekwipunek wg św. Pawła.

DUCHOWOŚĆ
Posłuchaj
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jak niektórzy z nas doskonale zapewne wiedzą ze współczesnych gier RPG, zanim wojownik wyruszy do walki musi skompletować wyposażenie, a potem ćwiczyć, aby uzyskać doświadczenie. Tak samo jest w walce duchowej.

 

Święty Paweł określił skład ekwipunku, ale to od nas zależy jak będziemy szkolić się w jego używaniu. Chciałbym zaprosić cię do weryfikacji. Czy masz zbroję? Jaka jest jej jakość? Jak możesz ją ulepszyć? Zapisz swoje odpowiedzi, byś mógł do nich wrócić.

 

PAS WOJOWNIKA – PRAWDA


Pas pomaga nie potykać się o własne ubranie. Od jego jakości zależy czy odpowiednio łatwo możesz chwycić broń. Pas prawdy pomaga dostrzec błędy, niedoskonałości, ale też mocne strony. Człowiek żyjący w prawdzie, mądrze i z dużo większą łatwością będzie też korzystał z broni wojownika, którą jest Słowo Boże.


Czy zawsze masz odwagę mówić prawdę? Czy dla wygody lub z kalkulacji zatajasz prawdę lub po prostu kłamiesz? Czy szukasz prawdy o sobie, umiesz przyznać się do błędu przed sobą i przed innymi? Czy dostrzegasz swoje mocne strony i wykorzystujesz je zgodnie z wolą Bożą?

 

PANCERZ – SPRAWIEDLIWOŚĆ


Pancerz musi być twardy i odporny aby ochronić serce, ale nie może krępować ruchów i być zbyt ciężki. Podobnie ze sprawiedliwością – chroni nasze serce przed egoizmem, a jednocześnie odciąża nasze sumienie.


Czy dostrzegasz potrzeby innych ludzi? Czy oddajesz bliskim swój czas i poświęcenie? Czy jesteś sprawiedliwy wobec swoich bliskich, znajomych, współpracowników, polityków, duchownych? Czy osądzasz ich? Czy płacisz należne podatki? Czy oddajesz jałmużnę z potrzeby serca? Czy masz odwagę stanąć w obronie słabszych? Czy jesteś uczciwy? Czy Twoja sprawiedliwość jest pełna miłosierdzia?

 

BUTY – GOTOWOŚĆ GŁOSZENIA DOBREJ NOWINY O POKOJU


W kiepskich butach żołnierz nie zajdzie daleko przez pęcherze i otarcia. Odwaga głoszenia Ewangelii, sprawia że chrześcijanin rozwija się na drodze wiary. Duchowy wojownik dzięki tej gotowości pokonuje ogromne odległości w swojej drodze do spotkania z Bogiem w drugim człowieku.


Czy przyznajesz się do swojej wiary? Czy wstydzisz się jej? Czy dajesz świadectwo o swoim doświadczeniu Boga? Czy swoim zachowaniem dajesz świadectwo chrześcijańskiego życia? Czy masz odwagę bronić ludzi Kościoła i duchownych kiedy są niesprawiedliwie oskarżani?

 

TARCZA – WIARA


Tarcza chroni przed ciosami. Tarcza wiary (nie tylko w Boga, ale też Bogu) jest dla Ciebie ochroną w czasie pokus, w zniechęceniu i w trudnych sytuacjach życiowych. Wojownik pełen wiary nawet w doświadczeniu nie ulegnie ciosom złego, bo ma obok siebie Największego z Wojowników.


Czy ufam Bogu i szukam Jego woli w swoim życiu? Czy pamiętam o codziennej modlitwie? Czy rozeznaję Jego wolę względem mojego życia? Czy w ciągu dnia pamiętam o Bogu? Czy oddaję mu w duchu swoje radości i trudy? Czy zwracam się do Boga tylko w trudnościach? Czy pamiętam, że wszystko co mam pochodzi od Stwórcy? 

 

HEŁM – ZBAWIENIE


Hełm chroni głowę wojownika, zapewnia jego bezpieczeństwo, ale jednocześnie nie może ograniczać widoczności. Podobnie chrześcijanin dzięki zbawieniu ofiarowanemu przez naszego Pana zachowuje życie mimo uderzeń słabości i grzechu. Świadomość bycia zbawionym pozwala zawsze mieć przed oczami ostateczny cel walki – niebo.


Czy pamiętam, że Chrystus oddał życie właśnie za mnie? Czy kiedy upadam w grzech mam odwagę wołać do Boga o pomoc? Czy wierzę, że On mi wybaczył? Czy zawsze pamiętam, że życie na ziemi jest tylko drogą do wieczności? Czy pragnę świętości w swoim życiu? Czy wypełniam wolę Bożą w wolności i przekonaniu, że Bóg chce mojego dobra czy ze strachu przed piekłem?

 

MIECZ – SŁOWO BOŻE


Miecz służy do zadawania ciosów i odpierania ataków. To właśnie umiejętność posługiwania się nim świadczy o klasie wojownika. Jezus kuszony na pustyni odpierał ataki Złego i niweczył jego zamiary, posługując się Słowami Pisma. Sukces w duchowej walce możemy odnieść tylko dzięki znajomości i stosowaniu w codziennym życiu Słowa Bożego.


Czy czytam Pismo Święte? Czy odnoszę je do swojego życia? Czy wierzę, że Pismo Święte jest Słowem Boga? Ile biblijnych historii i postaci potrafię wymienić? Czy szukam w nich wskazówek, dotyczących mojej sytuacji? Czy uciekam się do Słowa Bożego w trudnościach i będąc kuszonym? Czy zadaję sobie trud poznawania chrześcijańskiej interpretacji tekstów biblijnych? Czy czytam komentarze? Czy w swoim spotkaniu ze Słowem Bożym staram się poznać jego kontekst historyczny, znaczenie niezrozumiałych słów?

 


You don`t have permission to comment here!