25
Pn, Paź
19 New Articles

Słowo „kapłan” bardzo często kojarzy się z samotnością. Zazwyczaj to odstrasza ludzi młodych. Do mojego doświadczenia kapłaństwa koniecznie muszę dołączyć przeżywanie życia zakonnego. Czy wówczas samotność się „ulatnia”? Nic z tych rzeczy! Jest mi konieczna, by żyć w pełni.

20 sierpnia w kalendarzu liturgicznym pojawia się mało znane wspomnienie św. Proroka Samuela. To pierwszy prorok Izraela, który namaścił królów – Saula i Dawida. Zazwyczaj pamiętamy go z historii jego powołania, gdy Bóg trzykrotnie woła go po imieniu. Chciałbym się jednak skupić na nim jako wzorze przyjaciela. Znajdziesz tu dużo odnośników do Pisma Świętego. Warto po nie sięgnąć!

A może jednak się pomyliłem? A może jednak to grzech? A może nie odprawiłem tej pokuty? A może nie żałowałem wystarczająco dobrze. „A może” to zwrot, który często pojawia się w głowie osoby cierpiącej na skrupuły. Rozpoczyna on całą serię męczących pytań, które utrwalają postawę niepewności oraz przekonania o własnym wewnętrznym złu.

To był jakiś piątek, w który przypadała uroczystość – już nie pamiętam nawet jaka. Przyszedłem rano na śniadanie. Wyciągnąłem to, co aż prosiło się w taki piątek do zjedzenia - kiełbasę, szynkę i parówki. Zobaczyła to moja mama i powiedziała: 

- Piątek!

Ja na to:

- Ale jest uroczystość. Postu nie ma!

W odpowiedzi usłyszałem:

- Ale można popościć!

Nie zgodziłem się i do dziś się nie zgadzam. Czasami wprost nie powinno się pościć!

Czy Przemienienie Pańskie było dla trzech wybranych Apostołów szokiem? Na pewno mniejszym niż zmartwychwstanie, ale mogli się trochę wystraszyć. Nawet biorąc pod uwagę fakt, że do tej pory mieli przywilej bycia zaskakiwanymi różnymi cudami. Spróbujmy zatem bliżej przyjrzeć się samemu Przemienieniu i powodom, dla których Jezus mógł to zrobić.

Zrozumienie daru bojaźni Bożej wydaje się być proste. Na chłopski rozum: mamy po prostu odczuwać pewną bojaźń czy nawet strach lub lęk przed Stworzycielem. W tym wypadku jednak byłaby to droga na skróty, a literalne rozumienie nazwy tego daru Ducha Świętego może nas wywieść w pole.

W jednym z moich ulubionych filmów – “Braveheart” – Malcolm Wallace używa takich słów: “Twoje serce jest wolne. Miej odwagę pójść za jego głosem.” W pełni wolne serce daje nam gwarancję, że pójście za nim pozwoli nam zawsze pozostać przy Bogu.

Więcej artykułów…