05
Cz, Sie
22 New Articles

Czy Przemienienie Pańskie było dla trzech wybranych Apostołów szokiem? Na pewno mniejszym niż zmartwychwstanie, ale mogli się trochę wystraszyć. Nawet biorąc pod uwagę fakt, że do tej pory mieli przywilej bycia zaskakiwanymi różnymi cudami. Spróbujmy zatem bliżej przyjrzeć się samemu Przemienieniu i powodom, dla których Jezus mógł to zrobić.

A może jednak się pomyliłem? A może jednak to grzech? A może nie odprawiłem tej pokuty? A może nie żałowałem wystarczająco dobrze. „A może” to zwrot, który często pojawia się w głowie osoby cierpiącej na skrupuły. Rozpoczyna on całą serię męczących pytań, które utrwalają postawę niepewności oraz przekonania o własnym wewnętrznym złu.

To był jakiś piątek, w który przypadała uroczystość – już nie pamiętam nawet jaka. Przyszedłem rano na śniadanie. Wyciągnąłem to, co aż prosiło się w taki piątek do zjedzenia - kiełbasę, szynkę i parówki. Zobaczyła to moja mama i powiedziała: 

- Piątek!

Ja na to:

- Ale jest uroczystość. Postu nie ma!

W odpowiedzi usłyszałem:

- Ale można popościć!

Nie zgodziłem się i do dziś się nie zgadzam. Czasami wprost nie powinno się pościć!

Zrozumienie daru bojaźni Bożej wydaje się być proste. Na chłopski rozum: mamy po prostu odczuwać pewną bojaźń czy nawet strach lub lęk przed Stworzycielem. W tym wypadku jednak byłaby to droga na skróty, a literalne rozumienie nazwy tego daru Ducha Świętego może nas wywieść w pole.

W jednym z moich ulubionych filmów – “Braveheart” – Malcolm Wallace używa takich słów: “Twoje serce jest wolne. Miej odwagę pójść za jego głosem.” W pełni wolne serce daje nam gwarancję, że pójście za nim pozwoli nam zawsze pozostać przy Bogu.

Życie duchowe katolika bywa nierzadko jedynie religijne. Nie chciałbym być kategoryczny. Chodzi mi o rozłożenie akcentów. Czy nie jest tak, że praktyki, które powinny być tylko odzwierciedleniem naszych pragnień duchowych, stoją wyżej niż nasza relacja z Bogiem? Kiedy następuje wybranie przez człowieka prawdziwej relacji z Bogiem?

Więcej artykułów…