25
Pn, Paź
19 New Articles

Osoby proszące mnie o kierownictwo duchowe zazwyczaj słyszą: „mogę jedynie towarzyszyć, być obok”. Taka posługa wiąże się z wielką odpowiedzialnością i sporą dojrzałością. Jeśli mam być towarzyszem, sam potrzebuję dobrego kierownictwa – od strony drugiego kapłana, ale nie tylko. Moim osobistym przewodnikiem jest mój Anioł Stróż.

Warto przyglądać się naszym natchnieniom pod kątem źródła pochodzenia. Dobrze rozpoznane źródło pomoże podjąć dobrą decyzję, co z takim czy innym natchnieniem zrobić. Źródła natchnień to Duch Boży, mój duch i duch upadły. Niby prosty podział, ale w praktyce niespecjalnie oczywisty.

Zupełnie niedawno zwrócił moją uwagę internetowy mem, który został opisany ciekawym, krótkim dialogiem. Podróżująca wraz ze smokiem panda zapytała, co jest ważniejsze dla istoty podróży – sama podróż (i wszystko, co w jej trakcie się dzieje) czy może cel. W odpowiedzi usłyszała, że najważniejsze jest towarzystwo…

Kierownictwo duchowe dawniej kojarzyło mi się bardzo tajemniczo i… dewocyjnie. Zanim zacząłem z niego korzystać, wydawało mi się, że jest zarezerwowane dla osób konsekrowanych albo bardzo głęboko wierzących.