20
Śr, Sty
28 New Articles

Moja siostrzenica kilka lat temu przygotowywała się do I Komunii Świętej. Jej mama, nieco zdegustowana jakością przygotowania albo lepiej – treścią podręczników, z oburzeniem pokazała mi, jakiej definicji żalu za grzechy mają się uczyć dzieci: „Żal to boleść duszy nad popełnionym czynem”. Ta definicja oczywiście jest poprawna, ale użyty język wymaga solidnego wyjaśnienia, jeśli chcemy właśnie taką definicją żalu pomagać sobie w przygotowaniu do spowiedzi.

Kościół zawsze starał się dobrze przygotować wiernych do owocnego korzystania z sakramentu pojednania i pokuty. By dobrze przeżyć spotkanie z miłosiernym Jezusem, warto pamiętać o pięciu warunkach dobrej spowiedzi. Ich znajomość to jednak za mało. Trzeba wejść w ich głębię i je zrozumieć. Dziś zajmiemy się rachunkiem sumienia.

Uroczystość Wszystkich Świętych to dzień radości. Z kolei Dzień Zaduszny to szczególny czas modlitwy w intencji zmarłych – wszystkich wiernych zmarłych. Warto pamiętać o tej różnicy i spojrzeć na te dwa piękne dni, w których udział ma cały Kościół – ten widzialny i ten niewidzialny.

Krzyż od samego początku chrześcijaństwa budził przeciwstawne reakcje. Przez jednych adorowany jako znak zbawienia, dla innych trudny do przyjęcia symbol wiary, przez jeszcze innych wyśmiewany jako znak haniebnej śmierci. Czy dzisiaj jest inaczej? Spróbujmy się zastanowić, czym dziś dla nas jest krzyż Chrystusa i dlaczego warto obchodzić Święto Podwyższenia Krzyża.

Czy wyobrażasz sobie, że na pytanie: “Po co idziesz do kościoła?”, odpowiadasz: “Współcelebrować sakrament pojednania i pokuty.”? Brzmi to przynajmniej dziwnie, jednak takie sformułowanie jest poprawne. Mimo wszystko 99% spośród nas powie: „Idę do spowiedzi”. Ta nazwa jest powszechnie używana, ale, co ciekawe, nie jest preferowana w najnowszych dokumentach Kościoła. Spójrzmy na to i inne określenia tego sakramentu, by pogłębić jego rozumienie.

Mam dla Ciebie dwie ważne wiadomości na koniec naszej serii tekstów o prawdach wiary! Po pierwsze: do sześciu prawd wiary trzeba dopisać siódmą. Po drugie: te prawdy nie są Ci potrzebne do zbawienia.

Więcej artykułów…