25
Pn, Paź
19 New Articles

Wspomnienie św. Grzegorza, papieża, to okazja do spojrzenia na muzykę w Kościele. Ten święty otaczał ją wielką troską. To od jego imienia pochodzi nazwa śpiewu własnego liturgii Kościoła, czyli chorału gregoriańskiego. Jaka jest rola muzyki w Kościele? Jakich instrumentów można używać? I czy naprawdę, kto śpiewa, dwa razy się modli?

Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego nazywa modlitwę eucharystyczną „szczytem całej celebracji”. Jest ona momentem kulminacyjnym Mszy Świętej, podczas którego sam Bóg staje się obecny pośród nas. Dlaczego więc tak często przesypiamy ten bezcenny czas? Tak łatwo uciec nam myślami do codziennych problemów wybudzając się tylko na moment przeistoczenia. Dlatego poniższy tekst będzie miał charakter mini poradnika, który może pomóc nam unikać rozproszeń i w bardziej świadomy sposób przeżywać modlitwę eucharystyczną.

Okres wakacji, zwłaszcza w tym roku, jest zewsząd wyczekiwany. Nie dziwi to w obliczu długich zmagań z obostrzeniami, ograniczeniem kontaktów, nierzadko osobistego doświadczenia choroby czy nawet straty kogoś bliskiego. Jesteśmy spragnieni odpoczynku. Mało tego, potrzebujemy go i jak najbardziej na niego zasłużyliśmy.

Pomysł nocnego czuwania obił mi się pierwszy raz o uszy, gdy słuchałem konferencji Michała Piekary do małżeństw. Zaprosił wtedy mężów do takiej formy modlitwy za żony. Pomyślałem sobie: “Gość zwariował. Nie mam co robić o drugiej w nocy…”. Szkoda, że nie posłuchałem.

We wspomnienie patrona Drogi Odważnych św. Maksymiliana Marii Kolbego publikujemy dla Was tekst litanii, którą możemy modlić się za jego wstawiennictwem. Ta modlitwa jest bardzo życiowa i porusza całe spektrum spraw i obszarów, które były udziałem założyciela Niepokalanowa. Moją uwagę zwracają szczególnie dwa wezwania.

Kiedy mówimy o modlitwie, często w pierwszej kolejności myślimy o pacierzu, różańcu, koronkach czy litaniach. Potem o modlitwie myślnej jako rozmowie z Bogiem bez ustalonych reguł albo o różnych formach modlitwy liturgicznej z Eucharystią na czele. Jednak dopiero gdzieś na szarym końcu tej listy przypominamy sobie o Piśmie Świętym. Biorąc pod uwagę, że jako chrześcijanie wierzymy w Boga, który jest osobą, to naszym celem powinno być budowanie z Nim relacji. A jak lepiej budować relację, jeśli nie poprzez dialog? Bóg sam go inicjuje, dając nam do ręki Swoje Słowo.

Więcej artykułów…