20
Śr, Paź
21 New Articles

W Ewangelii mamy fragment o weselnej szacie. Oczywiście, jest ona symbolem przede wszystkim naszego życia wewnętrznego – osobistego wkładu w relację z Panem, ale trudno tu uciec od skojarzeń z ubiorem, jaki wybieramy idąc na Eucharystię. Ten ubiór to też symbol – naszego stosunku do Mszy Świętej.

Czy ubierając ten sam strój na spacer i do kościoła, dajemy po sobie poznać, że niedzielna Eucharystia jest dla nas najważniejszym momentem tygodnia? A może po prostu nie jest i brak odświętnego stroju wyraża jakąś prawdę o nas?

Pamiętajmy też, że jesteśmy świadectwem – dla innych uczestników Mszy, ale przede wszystkim dla swoich rodzin z naciskiem na tych najmłodszych ich członków.

Prowadził Jarosław Kumor.

Język polski nie ułatwia zrozumienia tego, czym jest bojaźń Boża. U jej postaw musi stać miłość, zwłaszcza że jest to przecież jeden z darów Ducha Świętego.

Czego mamy się "bać" w relacji z Bogiem? Jego samego czy raczej Jego braku w naszym życiu? Od czego zacząć, by bojaźń Boża realizowała się w naszej codzienności i nie była wykrzywiona?

Prowadził Jarosław Kumor.

W naszym męskim życiu wewnętrznym potrzebujemy konkretnych doświadczeń, na których możemy oprzeć stwierdzenie: "poznałem Jezusa". Jeśli brakuje nam tego, może nam się zamarzyć spotkanie Go tak, jak spotkali Go apostołowie. Czy takie spotkanie Pana rzeczywiście byłoby dla nas wywrotowe i sprawiło, że poszlibyśmy za nim w ogień?

Dziś mówimy o spotykaniu Boga zarówno wewnątrz naszej męskiej natury i serca, jak i na zewnątrz. Jedno i drugie jest ważne i żadnej z tych stron nie można pomijać.

Prowadził Jarosław Kumor.

Żyjemy w świecie nieczystości, która zakłamuje nam obraz siebie. Bóg patrzy na świat w sposób doskonale realny. A Ty i ja? Zakłamanie na swój temat i na temat Boga gubi nas i utrudnia bitwę o czystość, która jest kategorią chrześcijańską – nie tylko w sferze cielesnej. Dziś temat bardzo mocno dotykający nas mężczyzn i niewątpliwie trudny. Tym bardziej warto z nim się mierzyć – w otwartości i miłości do siebie i Boga.

Prowadził Mariusz Marcinkowski.

Jakie znaczenie ma dla Ciebie niedziela? Zdarza Ci się nadrabiać w tym dniu jakieś zaległości i ukierunkowywać swoje myślenie gdzie indziej – nie na Pana Boga? Są oczywiście wyjątkowe sytuacje i wyjątkowe miejsca pracy, ale jeśli Ciebie to nie dotyczy, pomyśl dziś co możesz zrobić, by Eucharystia, na której jesteś, rozciągała się na cały dzień, na Twoją rodzinę, na Twoje relacje. Właśnie taka jest idea błogosławieństwa na koniec Mszy. Co Ci w tym przeszkadza? Za chwilę kolejna niedziela – niech będzie inna, piękniejsza. Bo to jest ten pierwszy dzień tygodnia, który ma nas duchowo "ustawiać" na cały tydzień.

Prowadził Mariusz Marcinkowski.

Bóg jest "mistrzem" przebaczania. Czasami przyjmujemy to przebaczenie bardzo gładko, wręcz nieraz grzesząc z zuchwałą świadomością, że Bóg i tak wybaczy, ale bywa też, że trudno nam uznać, że jesteśmy godni przebaczenia i trudno je przyjąć. Wyzwanie dzisiejszego poranka może być dobrym antidotum na obie sytuacje, o ile będziesz potrafił je przyjąć i wiernie spełnić. Wyzwanie jest tyleż proste co pełne duchowego treningu. Zatem – odwagi!

Prowadził Michał Mokrzycki i Michał Paczuła.

Od pasjonujących wywodów na temat angelologii i jakiegoś Teofila bracia przechodzą do właściwego tematu dzisiejszego poranka czyli poznawania Boga, którego do końca poznać nie jesteśmy w stanie, choć On sam daje nam się poznawać... Zastanawiamy się czy Boga prędzej możemy spotkać i poznać w doświadczeniach i za pomocą własnych wysiłków czy jednak w pewnym duchowym dryfie, gdy niczego nie zakładamy, niczego nie oczekujemy i nastawieni jesteśmy na ciszę i słuchanie. Bóg wymyka się naszym schematom, więc odpowiedź nie jest prosta. Warto jednak uruchomić swoje myślenie w tym temacie, do czego serdecznie Was zapraszamy we wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów. Na koniec filmu – WYZWANIE!

Prowadzą Michał Mokrzycki i Dawid Gacek.

Więcej artykułów…