25
Pn, Paź
19 New Articles

Top Stories

Grid List

Wspomnienie św. Grzegorza, papieża, to okazja do spojrzenia na muzykę w Kościele. Ten święty otaczał ją wielką troską. To od jego imienia pochodzi nazwa śpiewu własnego liturgii Kościoła, czyli chorału gregoriańskiego. Jaka jest rola muzyki w Kościele? Jakich instrumentów można używać? I czy naprawdę, kto śpiewa, dwa razy się modli?

Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego nazywa modlitwę eucharystyczną „szczytem całej celebracji”. Jest ona momentem kulminacyjnym Mszy Świętej, podczas którego sam Bóg staje się obecny pośród nas. Dlaczego więc tak często przesypiamy ten bezcenny czas? Tak łatwo uciec nam myślami do codziennych problemów wybudzając się tylko na moment przeistoczenia. Dlatego poniższy tekst będzie miał charakter mini poradnika, który może pomóc nam unikać rozproszeń i w bardziej świadomy sposób przeżywać modlitwę eucharystyczną.

We wspomnienie patrona Drogi Odważnych św. Maksymiliana Marii Kolbego publikujemy dla Was tekst litanii, którą możemy modlić się za jego wstawiennictwem. Ta modlitwa jest bardzo życiowa i porusza całe spektrum spraw i obszarów, które były udziałem założyciela Niepokalanowa. Moją uwagę zwracają szczególnie dwa wezwania.

W pierwszym artykule z tej serii wspominałem, że jedną z nazw spowiedzi świętej jest sakrament zadośćuczynienia. Konieczność zadośćuczynienia wiąże się z przekonaniem, że wszelkie zło narusza właściwy porządek, zaś grzech rani człowieka i koniecznym, oprócz odpuszczenia go, jest naprawa tego, co zostało zniszczone.

Usłyszałem kiedyś anegdotę ks. Piotra Pawlukiewicza: Młody chłopak (powiedzmy, że ma na imię Tomek) zdecydował się pójść do spowiedzi. Przyszedł do kościoła, usiadł sobie w ławce i obserwował kolejkę do konfesjonału proboszcza, ale nie ustawił się w niej. Coś go blokowało – wstyd. „Mam takie rzeczy powiedzieć temu księdzu?! Na pewno się zgorszy…” – myślał, a gula w jego gardle rosła coraz bardziej… Tymczasem kolejka się skończyła. Drzwi konfesjonału się otworzyły i wyjrzał z nich proboszcz. Popatrzył na chłopca i powiedział z lekkim uśmiechem: “Chodź Tomek. Uwierz mi, niczego nowego nie wymyślisz”.

Mocne postanowienie poprawy to warunek sensowności spowiedzi – no bo po co prosić o przebaczenie i odrodzenie jeśli nie mam absolutnie żadnej ochoty na zmianę mojego życia? Poprawa oznacza rozwój, który jest nieodzowny we wszystkich sferach ludzkiego życia: w obszarze fizycznym, by zachować zdrowie, w kwestii pracy, by awansować i godziwie utrzymywać rodzinę, w sferze osobowej, by pomnażać swoje talenty i umiejętności, a także w kwestii naszej duchowości, by relacja z Bogiem stawała się po prostu prawdziwa.

Zdęcie Samantha Garrote z portalu Pexels

WSPÓLNOTA

Na Drodze Odważnych zapraszamy do życia zgodnie z Ideałem, który składa się z trzech punktów: miłości, służby i formacji. Zapraszam was do krótkiego cyklu, w którym podzielę się moją refleksją na temat Ideału Życia. Zacznę od najważniejszego elementu.

Nasza najbliższa konferencja "Jak budować jedność wśród podziałów?" to nie tylko transmisja online, prelegenci, panele dyskusyjne czy networking. Będzie to też okazja do spotkać się "face to face"! Wielu z nas ruszy bowiem po transmisji w nocną pielgrzymkę w małej grupie do wybranego sanktuarium. Jej hasło to "Stań w wyłomie!".

Z jakimi liniami podziału mamy do czynienia w Kościele i którędy prowadzi droga do jedności? 18 maja Mariusz Marcinkowski i Jarosław Kumor z formatu "Mężczyzna w Kościele" rozmawiali na ten temat z dziennikarzami zajmującymi się tematyką kościelną.