25
Pn, Paź
19 New Articles

Siatkarska reprezentacja Polski U17 zdobyła 18 lipca brązowy medal rozgrywanych w Albanii Mistrzostw Europy. Trener kadry, jeden z członków naszej wspólnoty Konrad Cop opowiada m.in. o sukcesie, pracy z nastoletnimi siatkarzami, ich braterstwie, otwieraniu się i tajnikach progresu – nie tylko sportowego, ale też osobistego.

Mistrzowski zespół pokona drużynę pojedynczych mistrzów – głosi znana w psychologii sportu maksyma. Droga do zbudowania mistrzowskiego zespołu na boisku i poza nim jest czasochłonna, długa i kręta. Takie zespoły charakteryzuje mentalność zwycięzców – walka o każdy punkt bez względu na wynik i umiejętność gry pod presją. Świetnym przykładem jest tutaj zespół Grupa Azoty Zaksa Kędzierzyn-Koźle, święcący triumfy na rodzimych i europejskich parkietach.

Każdy z wielkich trenerów ma wokół siebie zawodników, z którymi częściej rozmawia i poświęca im więcej uwagi niż pozostałym. Łatwo można stwierdzić, że jest to niesprawiedliwość i podział na równych i równiejszych. Czy faktycznie tak jest? Nawet Jezus posiadał uprzywilejowanych uczniów: Piotra, Jakuba i Jana. To pokazuje, że wśród Apostołów istniała równość w hierarchii. W drużynach sportowych podobnie – istnieje pewna gradacja, porządek, ale też równość wobec wspólnych zasad.

23 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia mówią, że za 10 lat będzie to najczęściej występująca choroba na świecie. Dziś jest czwartą przyczyną zgonów. Czy w świecie sportu, pełnego wyzwań, oczekiwań kibiców i sponsorów, jest miejsce na depresję? Okazuje się, niestety, że tak, szczególnie, że jest to świat kultu jednostki, powszechnego hejtu i przyzwolenia na natychmiastową ocenę, gdzie liczy się tylko wygrany i nie ma miejsca na słabości.

Ten tekst miał mieć inny tytuł, zdecydowanie mniejszą długość i o czym innym miał mówić. Okoliczności sprawiły, że dedykuję go dominikaninowi śp. Ojcu Maciejowi Ziębie, mojemu spowiednikowi, przewodnikowi duchowemu, miłośnikowi sportu i przyjacielowi. 31 grudnia Ojciec odszedł do Pana. Był osobą, która wywarła na mnie jako człowieka i trenera niebagatelny wpływ. Skoro rubryka „Okiem trenera” jest poświęcona szeroko pojętej kulturze fizycznej, a z Ojcem Maciejem przegadaliśmy godziny na temat roli sportu w ludzkich relacjach i ogólnie pojętym życiu człowieka, chciałbym się z Wami podzielić moim doświadczeniem tej wspólnej drogi.

Więcej artykułów…