05
Cz, Sie
22 New Articles

Top Stories

Mocno zapisał się w moich wspomnieniach ze szkolnych lat nauczyciel WF-u z zawieszonym na szyi stoperem. Nosił go prawie zawsze, jednak rzadko miałem okazję widzieć, jak go używa. Aż pewnego dnia dostąpiłem zaszczytu osobistego mierzenia nim czasu. Po wykonaniu swojego biegu zostałem poproszony o pomoc w pomiarze czasu kolegów i koleżanek. Dowiedziałem się wtedy jak działa i jakie funkcje ma stoper.

Taki żart, parafrazujący słynne powiedzenie, słyszałem kiedyś od jednego z księży,  który piętnował w ten sposób katolików zbyt skupionych na swojej fizyczności. Z drugiej strony, skupiając się na obszarze ducha, łatwo nam zaniedbywać obszar cielesności, ponieważ to zbyt przyziemne, zbyt nie-duchowe, czyli nie-religijne. Jak zatem znaleźć równowagę? Jak dbać aby oba warunki były spełnione? Rozmawiałem o tym z dwoma braćmi Drogi Odważnych, którzy, formując się we wspólnocie, szukają złotego środka między ciałem i duchem.

Triathlonista może się wydawać gladiatorem. Najwyższy poziom jego wyczynów nie zależy jednak tylko od ciała. W tym sporcie, jak chyba w żadnym innym, liczy się całościowe przygotowanie do wysiłku – również to duchowe i intelektualne. Mam w związku z tym wrażenie, że niejeden triathlonista dobrze by się odnalazł na Drodze Odważnych.

W jednym z fragmentów Ewangelii Jezus porównuje nas do przyprawy – do soli (por. Mt 5, 13-14). Myślę, że dzieje się to nie bez przyczyny. Sól nadaje smak, potrzebna jest do prawidłowego funkcjonowania mięśni i układu nerwowego, dostarcza ważnych pierwiastków, ale jest także pozytywnym bodźcem dla naszych zmysłów. Nie inaczej jest z innymi przyprawami. Jeśli miewasz gorsze samopoczucie, chodzisz niewyspany i potrzebujesz wzmocnienia – warto uzupełnić swoją dietę o te „spożywcze diamenty”.

Tym artykułem kończymy naszą serię o makroskładnikach diety. Po białku i węglowodanach czas na tłuszcze. Jest to makroskładnik o najwyższej kaloryczności, gdzie 1 g tłuszczu dostarcza 9 kcal, podczas gdy białko i węglowodany po 4 kcal na 1 g.

Tak jak węgiel potrzebny jest do generowania energii w   elektrowni, tak nasze ciało najlepiej wykorzystuje węglowodany do każdego wysiłku mięśniowego czy umysłowego.

Teologia ciała od początku budziła ciekawość. Do dziś nie każdy wie co to w ogóle jest, jakie były okoliczności powstania tej myśli i jakie jest jej aktualne znaczenie. Teologia ciała zmieniła diametralnie podejście Kościoła do fenomenu ludzkiego ciała, zmieniając tym samym w pewnym stopniu całą teologię katolicką. A raczej ją uaktualniając.

Każdy czas dobry jest na pielgrzymowanie, ale nie każdy z użyciem rowerów. Bogu dzięki długo oczekiwana wiosna w końcu nastała i z radością można wykorzystać rowery na dłuższe przejazdy.

Gdy tylko spadły pierwsze górskie śniegi, odkurzyłem narty biegowe i rozpocząłem sezon rodzinnych wypadów na deskach. Pokochałem ten sport dawno temu. Jest to okazja do przygody, ale też budowania relacji i – co bardzo ważne – nie trzeba być wysportowanym ekspertem od dwóch desek, by zacząć.

Wiele lat temu byłem z rodzicami na wyjeździe zimowym nad Morzem Bałtyckim. W trakcie spaceru po ośnieżonej plaży spotkaliśmy grupę ludzi biegającą wzdłuż brzegu w strojach kąpielowych. Mieli co prawda czapki, rękawiczki oraz coś na nogach, ale widok był osobliwy. Prawdziwe zdziwienie przeżyłem jednak, gdy ci ludzie zaczęli wchodzić do morza.

W drugim odcinku o tenisie stołowym Michał Paczuła pokazuje, jak za pomocą odpowiednich uderzeń, wprowadzających piłeczkę do gry, sprawić przeciwnikowi nie lada trudności. Zapraszamy!

Gra na początku zarezerwowana dla elit, z czasem zdobyła popularność na całym świecie. Tenis stołowy to dyscyplina, w której doskonale czuje się jeden z naszych redakcyjnych braci Michał Paczuła.

Bieg Rzeźnika to jeden z najtrudniejszych biegów górskich organizowanych w Polsce. Ponad 80 km wymagającej trasy o dużych przewyższeniach (ponad 3500 m wysokości) i w wyjątkowo uciążliwych warunkach rozciąga się na malowniczym bieszczadzkim krajobrazie i w przyjaznej atmosferze ludzi kochających góry i biegi. W tym roku impreza obchodziła 18. rocznicę powstania i zawody rozgrywane były w formule festiwalu biegowego trwającego od 28 maja do 5 czerwca.